Zihinsel orgazm ASMR dünyasında Türk izleri!

0

Hani anneniz çocukluğunuzda siz tam dalmak üzereyken sizi okşarken veya yavaş yavaş konuşan biri karşısında başınız ve kafa derinizden başlayarak aşağıya inen güzel bir his duyumsarsınız ya, işte buna İngilizcede ASMR diyorlar.

dream-recall-1024x768

Dinlendiği sürece, insanın beyin dalgalarını değiştirmeyi sağlayan binaural seslerin
ağrıları dindirmekten, meditasyon ve astral seyahate,
uyumaktan rahatlamaya kadar
pek çok etkisi bulunuyor.

maxresdefault

 

Beynin duyduğu düşük desibele sahip seslerin uyandırdığı haz hissine verilen ismiyle ASMR’ın masaj etkisi yaratarak, kasların psikolojik olarak gevşemesini sağladığı iddia ediliyor.

Beyin Gıdıklanması

ASMR dünyası çok geniş. Ağızla çıkarılabilen envai çeşit sesten soluk alıp verme seslerine, saç kesimi sesinden çeşitli cisimleri tırmalama, tıklatma (tahta, cam vs.), klavye sesi, sayfa çevirme sesi, fısıltı, makas sesi vs. Kaydetmeye kadar 
uzayan sınırsız bir yaratıcılık skalasında, dinleyenlerine kelimenin anlamıyla haz yaşatıyorlar. Medya üreticilerinin bir kısmı sadece ses, bir kısmı video, bir kısmı da bir adım öteye geçerek role playing yani rol yaparak içerikler oluşturuyorlar.

ASMR video üreticilerinin geneli, binaural sesler kaydedebilmek için insan kafası şeklinde tasarlanmış dummy mikrofonlar kullanıyorlar. Yabana atılmayacak bir kayıt teknolojisi olan dummy’ler sesi, insan kulağının duyduğuna en yakın şekilde kaydetmek üzere tasarlanmış birer ses harikasıdır.

 

MrBin_Collage_web

 

Tahmin edilebileceği dummy’nin kulakları içine yerleştirilen iki adet mikrofondan oluşan sistem, stereo‘dan daha eski bir teknolojidir.

 

binaural-microphone-screencap_1280.0.0

 

Son yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinden bir çok dilde medya üreticisi tarafından üretilen ASMR videolarda Türk etkisini sizin için derledik.

 • Türkçe Boyama Kitabı by FısılTR ASMR

  Büyükler için boyama kitaplarının popüler hale gelmesi, Türkçe ASMR üreticileri için rengarenk bir kapı açtı. Kağıt kalem sesi sesevenlerdenseniz FısılTR ASMR’ın fısıltılı sesine buyrun.

 • Evlilik Terapisti Role Play

  Zımbalı C, yüzünü göstermeyen roleplayer Türk ASMR üreticilerinin popüler isimlerinden biri. Özellikle düzgün Türkçesiyle dikkat çekiyor.

 • Lahmacun ASMR diye bişi var artık bu dünyada! Eating Lahmacun ASMR!

  Yabancı hanım kızımızın ilk defa denediği Turkish Pizza, Türk Pizası lahmacun deneyimi. İngilizce bilenler iştahı anlamlandırabilir.

 • ASMR Turkish Karpuz yeme sesleri%!?

  Adana karpuzunda bağladıysa demek..

 • Oje sepeti deyip geçmeyin! Ne tıkırtılar var.

  Özellikle kişisel bakım ürünleri, ASMR video üreticilerinin en popüler araçları. Bu hanım kızımız da oje sepetindeki tüm ürünleri tek tek anlatmaktan geri kalmamış.

 • İngilizce kursu sekreteri roleplayi, bir başka Türk hanım kızımızdan.

  Mikrofon ve çekim teknikleri olarak dünya standartlarının altında olsa da, Türkçe ASMR arşivinde bir katkıdır. İngilizce kursu sekreterinin üstlendiği satış personeli rolü de Türkiye’de insanların işe alınış sıfatlarıyla kendilerinden yapmaları beklenen işler arasındaki dev ironiye dikkat çekiyor olabilir. Öyle olsun isteriz. Öyledir heralde. Umarız.

 • Zımbalı Charlie’nin sınıf öğretmeni roleplay’i Vol 3.

  Öğrencisi Ahmet’le ilgili dertleri biteyen sınıf öğretmeni; öğrencinin üvey annesiyle görüşüyor.
  Bebek ağlaması, araba gazlaması, Nusret’in horlaması gibi sesleri de iyi niyetimizden rabarbadan sayarsak, emektir nihayetinde 🙂

 • Mahle parfümerisi işleten abla roleplay Vol. 3

  Akıcı konuşması ve yarattığı karakteri iyi doğaçlayabilmesiyle Türk ASMR’cıları arasında öne çıkan Zımbalı Charlie, baya ASMR stand up aslında bi noktada.


 • Ve tabi ki, Türk lokumu!

  Ağız seslerinin türlü çeşidinin kaydedildiği ASMR dünyasında, Türk lokumu envai çeşit şapırtısıyla yer almasa ayıp olurdu.

 • Araç kiralamacılar, araç kiralamacılarımız <3

  Yetenekli ASMR’cı Zımbalı Charlie bu kez bir araç kiralama şirketinde satış danışmanı olarak karşımızda.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: