Yağmurda beliren sanat Rainworks’le tanışın

0

Yağmurlu havada dışarıda dolaşırken yollarda yazılar ve şekiller belirmeye başlarsa korkmayın.Suya yazı yazılmaz’ mottosunu kıran Peregrine Church ve arkadaşlarıyla tanışın. Onlar yağmurlu günlerimizi neşelendirecek ‘rainworks’ yani yağmur işleri yapıyorlar. 

”Yağmur işleri yapmamızın sebebi insanlara yağmurlu günleri iple çekecekleri bir neden vermek. Nasıl olsa yağmur yağacak. Neden bununla eğlenceli bir şey yapmayalım ki?”

street-art-1

Rainworks, yağmur yağdığında görünen olumlu mesajlardır. Amaçları yağmurlu bir günü  farklı bir bakış açısıyla gösterebilmek.

street-art-2

Bir yağmur işi ortalama 2- 4 ay kadar kalıcı olabiliyor. Doğru koşullar altında 1 yıla kadar dayanabiliyor. Kuruduktan sonra çevre için tamamen zararsız.  Yerleri de kayganlaştırmıyor. Seattle Ulaşım Dairesi’ne göre de legal. Çünkü kamu malına zarar vermiyor. Herhangi bir reklam içermiyor ve yazılar geçici.

street-art-3

Projenin kaşifi Peregrine Church. Ve rainworks ekibi sadece bundan ibaret de değil. Bir ekip olarak çalışıyorlar. Kendi yaptıkları şablonlarla sokaklarda suya yazı yazıyorlar. Çalışmalarında kullandıkları sprey de belli bir araştırma sürecinden sonra su geçirmez spreylerden ilham alarak yaratılmış. Adına ‘görünmez sprey’ diyorlar.

street-art-4

Rainworks internet sitesinden görünmez sprey sipariş vererek kendi yağmur işlerinizi yaratabilirsiniz.

street-art-5

Web sitesinde interaktif bir yağmur haritaları var. Böylece bulutları takip edip yağmurun ne zaman yağacağını görebiliyorsunuz. Eğer bulunduğunuz bölge haritada ekli değilse ve siz de yağmur işleri yapıyorsanız; siteye mail attığınızda, haritada sizin olduğunuz bölgeyi de işaretliyorlar.

street-art-6

 

İnternet sitesinde ,sizin de kendi yağmur işlerinizi yapabilmeniz için, şablon çıkartmaktan tutun da, yapılan işlerin kalitesini yükseltecek sorun çözümlerine kadar ayrıntılı bir Rainworks çalışma sayfası bile var. Merak edenler için web sayfasının adresi: rain.works

”Yağmur işleri yapmamızın sebebi insanlara yağmurlu günleri iple çekecekleri bir neden vermek. Nasıl olsa yağmur yağacak. Neden bununla eğlenceli bir şey yapmayalım ki?”

Rainworks’ un Facebook’ta da bir sayfası var. yaptıkları işleri oradan da takip edebilirsiniz. Facebook takipçileri ve Rainworks katılımcıları oldukça fazla.

Bunların arasında hoşlandığı kıza rainworks ile aşkı ilan edenler mi istersiniz? Sevgilisine yağmurlu bir günde evlenme teklif edenler mi? Yakın zamanda yaratıcı bir evlenme teklifi planlayanlara son yağmurlar da bitmeden bunu yazarak ufak bir kıyağımız olsun 😉

Yazar Hakkında

Güneş Kutlu

1* CMAS dalış Eğitmeni Commertial diver Altın Cankurtaran Yüzme antrenörü

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: