Wittgenstein Jr. “Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarını belirler.”

0

Eğer bir kitabın üstünde bir filozofun ismi yazıyorsa ve şayet kitap bir kurguysa çoğunluk ne düşünürse düşünsün kitabın yazarının kim olduğu ile ilgilenmemiz her şeyden evladır.

Kolektif Kitap’tan çıkan Wittgenstein Jr.’ın yazarı Lars Iyer, İngiltere Newcastle Üniversitesi Felsefe bölümünde bir akademisyen. Yazarın daha evvel yine Kolektif Kitap’tan yayınlanan bir de üçlemesi mevcut.

larsIyerw

Hayli ilginç ve mizahi bir dille yazılmış olan üçleme Dogma, Kuşku ve Göç isimlerini taşıyor. Düşünmeyi daha doğrusu düşünebilmeyi konu alan kitapların başlıklarından da anlaşılabileceği gibi düşünmek ve çözüm üretmek bir dilin mümkünatı ile zihnimize zuhur eder.

Wittgenstein_Jr_300dpi-740x0

Kitapta, Cambridge Üniversitesinin koridorlarında dolaşıyoruz on iki felsefe öğrencisi ile beraber. Daha doğrusu derse devam etmek isteyen on iki öğrenci ile beraber. Bu on iki kutsal öğrencinin görevi dersi tamamlamak. Tabi ki durumları baştaki şeklinden farklı olarak bitecek.

cambridge-campus

On iki öğrencinin tek ortak noktası, mantık dersini fiziksel olarak benzemese de tavırlarıyla ve düşünme biçimiyle Wittgenstein‘e benzettikleri hocalarından bu dersi almakta kararlı olmak.

Bu on iki adamın hiç bir surette birbirine benzememeleri de kurgunun en güzel kısmı aynı zamanda. Aileleri, gelenekleri, geçmişleri, hayata bakış açıları da buna dahil. Hatta kitapta tek yumurta ikizi olan Kirwin kardeşler bile hiç bir konuda aynı fikirde değiller.

University of Cambridge. University Hall

Düşünüyorum düşünüyorum ve bir şey çıkmıyor. Bütün önermeleri, her şeyi ayrıştırıyorum birleştiriyorum olmuyor. Düşünmenin etken maddesi yürümek, Cambridge’in etrafında saatlerce sürecek, sayısız yürüyüşler yapıyorum, bir öz bulabilmek için. Saf düşünceye ulaşabilmek için. Kendimizi bir filozofun yerine koymasak da olageldiği üzere roman kahramanın bakışından, düşünüşünden kendimizi soyutlamamız da pek mümkün olmuyor.

Cambridge 4

“Tanrı kavramı had safhada sefalet, azap ve tereddüttün ifadesi için kullanılır,” diyor. “İşin aslı, din sadece sefiller içindir. Bu yüzden, sefalet hakkında bir fikri olmayan bizler din hakkında da fikir sahibi değiliz. Ve yine bu yüzden, kendimizi asla sefil hissetmeyen bizler felsefe hakkında da fikir sahibi olamıyoruz.”

File photo dated 29/05/14 of Kings College Chapel at Cambridge University, as the proportion of state school pupils accepted to Cambridge rose last year, amid a record number of applications to the university.

 

“Sessizliği. Bizi en derin gölün en dibine çekmek istiyor. Oysa biz boğulmak istemiyoruz. Boğulmak için çok genciz. “

Hayata başlayacak öğrenciler için bir nevi köprüden önce son çıkış, sonrası dönen bir tekerlekte yuvarlanma hali zaten, biliyorsun. Gerçekliğin kapıları.

 

EDİTÖR NOTU:

Ludwig Wittgenstein’ın Tractatus Logıco-Philosophicus ve Felsefi Soruşturmalar adlı kitapları Metis Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Yan Değiniler adlı kitabını Oruç Aruoba Altıkırkbeş Yayınevi için hazırladı ama kitabın nicedir baskısı yok.

Yazar Hakkında

Canimen Karaca

Antropolog, Editör. Hayatının büyük bir kısmını kitaplar arasında geçirdi. Uzun yıllar Remzi Kitabevi'nin mağaza müdürlüğünü yaptı. Şimdilerde dinleniyor, okuyor, yazıyor.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: