Wi Fi hızlanıyor! Artık darboğaz yok, tüm kullanıcılar maksimum hızla bağlanacak!

0

Kablosuz bağlantı teknolojileri arasında en yaygın kullanılan Wireless Fidelity (Wi-Fi), yeni sürümü Wave 2 ile çok daha hızlı ve kesintsiz iletişim sağlayacak. Yeni teknolojide aynı anda bir modeme bağlanan kullanıcılar artık bağlantı hızını paylaşmak zorunda kalmayacak.

Wi-Fi teknolojisini geliştiren ve cihazlara sertifika dağıtan resmi grup Wi-Fi Alliance, yeni teknolojinin 80 – 160 MHz kanallarını da kapsadığını açıkladı. Bu, teorik olarak bağlantı hızının iki katına çıkması demek oluyor. Ayrıca yeni sürüm 5 GHz kanal desteğini de genişleterek daha geniş alanda güçlü sinyal imkanı tanıyacak.

wifi3

Wi-Fi teknolojisini kullanan modemlerin en temel kısıtlamalarından biri, aynı anda birden fazla cihaza bağlanırken darboğaz olarak bilinen hız limitine sıkışıp kalmalarıydı. 802.11ac Wave 2  teknolojisi ise birden fazla cihaza maksimum bağlantı hızını eş zamanlı olarak dağıtacak.

Kısaca MU-MIMO olarak anılacak olan Multi User Multi-Input Multi-Output (Çok Kullanıcılı Çok Girişli Çok Çıkışlı) adlı bu yeni özelliği kullanabilmek için, yeni sisteme uyumlu modem satın almanız gerekiyor.

wifi2

Bu özellik zamanla standartlaşıp yeni üretilen tüm cihazlarda kullanılmaya başlanacak. Piyasada şimdiden bu özelliğe sahip cihazlar üretilmeye başlandı. ASUS’un RT-AC87U model kablosuz modemi, henüz çok pahalı olsa da yeni teknolojiyle uyumlu. Zamanla rakipleri arttıkça ucuzlaması kaçınılmaz.

Kaynak: Al Jazeera

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: