Van Gogh’u ebru sanatıyla yorumlayan adam Garip Ay

0

Türk ebru sanatçısı Garip Ay’ın Hollandalı izlenimci ressam Van Gogh’a ait yağlı boya tablosunu ebru sanatıyla yorumladığı videosu dünya basınının ilgi odağı oldu.  Garip Ay’ın facebook sayfasında paylaştığı ebru yapım videosunun bugüne kadar 20 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

CNN International, Ay’ın çalışmasına “Türk ressam geleneksel ebru tekniği ile Hollandalı ressamın baş- yapıtını zahmetsizce yeniden yaratıyor ve birkaç saniyede yok ediyor” yorumuyla yer verdi.

Garip Ay videosunda çalışmasıyla ilgili “Bana ilham kaynağı olmuş büyük ressamlara saygımı sunmak istiyorum. Van Gogh çalışmamda da bunu yapmaya çalıştım” sözlerini dile getiriyor.

 

 

1984 yılında Siirt’te dünyaya gelen Garip Ay, Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden mezun olan, uluslararası üne sahip bir sanatçı. Bir ‘ebru sanatçısı’ olan Garip Ay, Türkiye dışında Rusya, ABD ve dünyanın dört bir tarafındaki ülkede atölye çalışmalarına ait sergi ve seminerler düzenlemiş, 180 bölümlük bir TV belgesel serisinde de yer almış.

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: