Uzmanlar açıkladı: ‘Çimlerin doğaya hiç bir faydası yok! Kırları yok etmeyin!’

1

‘Doğal ekosistemlerin yerine hızla geçen ve şeytani bir şekilde kent peyzajlarında yayılan çimlerin, doğaya hiç bir faydası yok. Aksine, doğal ekosistemlerin gelişmesini engelliyor.’ Aslında çok ciddiye alınması gereken bu uyarı, çevrebilimci uzmanlar tarafından özellikle kent yaşamı süren insanları hedef alıyor.

Yeryüzü Derneği’nin haberine göre, çok az insan tarafından anlaşılan, kritik derecede tehlike altında ve karmaşık ekosistemler olan kırlar, milyonlarca insan tarafından yanlış anlaşılarak yok ediliyor.

 

illinois-chain-o-lakes-state-park-another-prairie-landscape

 

Geleceği göremeyecekcesine takıntılı ve şeytani bir şekilde kentleri ve çeperlerini, kırsal monokültürleri de içine alıp artarak bir göz ağrısına dönüşen çimler, doğal ekosistemlerin yerine hızlıca geçeiyor, günde 5000 dönümden 385000 dönüme kadar değişebilen bir aralıkta gezegenimiz üzerinde görülebiliyor.
s-l1000
Bu steril gözüken, kimyasala boğulmuş, Avrupai etkisiyle gereksiz yere şişirilmiş yapay çevreler, uzun vadede hiç bir faydası olmayan çimenlikleri oluşturuyor; doğal mirasımızın korunması için gerekli olan ne bir besin ne temiz su ne yaban hayatı habitati ne de bir şeyin kaynağı olabiliyor.
1461073949
Ve o çim biçme sesinin her daim varolabilme potansiyeli bu gereksiz kültürel pratiğin üstüne tuz biber ekiyor. Yarattığı saçma miktardaki gürültü kirliliğinin yanında hava ve su kirliliğine de sebep oluyor. Düzenli bakım gerektiren çim alanlar, sürdürülemezliğin timsali çevreler oluşturuyor.
Broadway-Grass2
 
Çimin tutarsızlığı yarattığı masrafların tam olarak hesaplanamamasıyla da ilintilidir. Mesela ne kadar bir alanın çimenlik olduğunu anlayabilmek bile kolay değildir. Uydu görüntülerinden net sonuçlara ulaşılamaz. Çimenlerin ağaçların, kent ormanlarının altında kalan, binaların diplerinde kalan kısımları gizli kalır, ölçülmesi zordur.

family on their new lwn

Peki alan olarak çok fazla çim ne kadar yapar? 41 milyon dönüm? Bu durum çimi A.B.D’nin en yaygın sulama sistemi gerektiren bitkisi yapmaktadır. Muhafazakar bir tahminle bir dönüm çimin ihtiyacı olan suyla 3 dönüm mısır tarlası sulayabiliriz. Herşeyden öte bir kere 41 milyon dönümlük verimli bir büyüklüğü zorlama, doğal olmayan çimlerle doğal olmayan bir yeşili elde tutabilmek için değerli temiz suyu horca kullanarak değerlendirmek büyük bir kaynak israfına sebep oluyor.
1-newstaugusti
Çim alanlar, boylu boyunca uzanan sıralı mahsul çiftlikleri, “geliştirilmiş” sınırlandırılmış meralar ve tabii ki  kentleşme doğal peyzajlara yönelik en olumsuz arazi kullanımları arasında. Açıkçası bu kullanımlar gezegenimizdeki yaban hayatının ve doğal bitki habitatlarının yok olmasına götüren sonuçlar doğuruyor. Eğer doğal peyzajlar kaybolursa, yaban hayatı da kaybolur, temiz içilebilir su kaynakları da bozulur, sel ve taşkın kontrolü kaybedilir. İklim değişikliği artarak ilerlemeye devam eder. İnsanlığın geleceği doğal peyzajların sağlığına büyük ölçüde bağlıdır.
WEG-THOMAS-Goldenrod-prairie
Oysa kırlar önemlidir çünkü muazzam kök sistemleriyle ciddi işler yaparlar. Yoğun, yayılıcı ve karmaşık biyolojik sistemler yaratırlar.
shea
Bu sistemler dünya üzerindeki karbonun 1/3’ünü depolayabilir ve dahası gelecekte kullanıma uygun suyu nemle yüklü bulutlardan kendi çeşitli bitki toplulukları üstüne çekebilir.
prairie+banner
Ve yağmur sularını topraktaki çürüntülerle, köklerle, toprak organizmaları ve toprak katmanları vasıtasıyla süzer.
Prairie_clouds
Su kalitesi her zaman topraktaki karbon seviyeleriyle ilintilidir. Karbon depolamış bir toprak katmanından süzülen su kalitelidir ve kırlar dünya üzerindeki en iyi karbon depolarını oluşturur.
illinois-chain-o-lakes-state-park-another-prairie-landscape
Eğer ki bu açıdan kırlarla çim alanları arasında bir karşılaştırma yaparsak çim alanlar şimdi ve gelecekte asla kırlar kadar karbon depolayamayacaktır.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

1 comment

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: