Tuz tanesi büyüklüğünde, şırıngayla enjekte edilebilen kamera binlerce hayat kurtaracak

0

Alman mühendislerin geliştirdiği şırıngayla enjekte edilebilecek kadar küçük, tuz tanesi büyüklüğündeki kamera, özellikle tıbbi görüntüleme ve gizli görüntülemede kullanılabilecek. Stuttgart Üniversitesi’nden araştırmacıların 3 boyutlu yazıcılarla hayata geçirdiği üç kamera, sadece iki saç teli kalınlığında optik fibere bağlanacak. Kamera, insan vücuduna en az zarar verecek endoskoplarla kombinlenerek, görüntülemede yeni bir sayfa açabilir.

 

Syringe_Shield_used_in_injecting_Radioactive_Isotope_for_Bone_Scan

 

Nature Photonics dergisinde yayınlanan çalışmada, bu teknolojinin görünmez güvenlik sistemlerinde veya mini robotlarda otomatik görüntüleme için kullanılabileceği belirtiliyor. Günümüzde plastik, metal veya seramik parçaların üretilmesinde kullanılan 3 boyutlu yazıcıların, medikal üretimde karşılaşılan sınırlamaları ortadan kaldırabileceği düşünülüyor. Tasarımı sadece birkaç saat alan bu ufak gözün , “ yüksek optik performans ve inanılmaz kompaktlık” sağladığı belirtiliyor.

 

camera.0.0

Sadece 100 mikron yani bir milimetrenin 10’da 1’i büyüklükte ve lens kılıfıyla 120 mikrona erişiyor. 3.0 mm uzaklıktan odaklanabiliyor ve 1,7 metrelik optik fiberle aktarım yapıyor. Bu görüntüleme sistemi kolaylıkla bir şırınga iğnesine verilebiliyor. Bu sayede bir organa ve hatta beyine yollanabiliyor. Endoskopik uygulamalara noninvazif ve hasarsız inceleme imkanı veriyor.

 

5771574a8334b

 

Hem tıbbi, hem de endüstriyel sektörde kullanılabilecek bileşen, lensi bir görüntüleme sensörüne basılarak, dijital kameralarda kullanılabilecek.

 

Kaynak: Gerçek Bilim

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: