Tropik tatil severlerin yeni gözdesi Mozambik!

0

Afrika’nın vahşi doğası ile kentleşmenin buluştuğu bir nokta Mozambik. Birbirinden güzel plajları, kuş habitatları , mangrov bataklıkları, lagünler ve göller iyle Mozambik tropik tatil meraklıları için bir cennet adeta.

1498 yılında Vasco da Gama’nın,hükümdar Musa Bin Mbiki ile görüşmesinin ardından ülkeye Mozambik denmeye başlanmış. Ne yazık ki Mozambik’e Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla varılabilen Mozambik’e varış süremiz seçtiğimiz gidiş yoluna göre değişkenlik gösterse de en az 12 saat sürüyor.

MozambiqueIslandFortress

1.6 milyon nüfusuyla Maputo, Güney Afrika’ya olan yakınlığı sayesinde sanayi ve iş merkezleri için ana merkez haline gelmiş. Şehirler çok göç almasına rağmen insanların büyük bir kısmı hala kırsal kesimlerde yaşamayı tercih ediyor.

mozambik_2

Mozambik’in kıyı şeridi boyunca, balıkçılık hala büyük bir önem taşıyor ve yerliler geleneksel yöntemlerle balıkçılık yapmaya devam ediyor.

mozambique-02

 

 

Mozambik’in güneyinde çoğunlukla geniş ovalar görülüyor. Ülke genelinde batıya doğru gidildikçe yükselti artıyor. Ülke merkezinde ve kuzeyinde yüksek ovalar ve dağlar muhteşem manzaralar yaratıyor.

mozambique_2012_3696

Birbirinden güzel plajları, kuş habitatları ,mangrov bataklıkları, lagünler ve gölleriyle Mozambik’bir çok deneyimi yaşama fırsatını bir arada sunuyor.

barra-beach-lodge-mozambique

Mozambik her yıl yaklaşık %7 büyü yen bir ekonomiye sahip. Yabancı yatırımcı şirketlerin sayısı da giderek daha çok artıyor. Demir, altın, boksit, grafit, mermer ve kireçtaşı olmak üzere zengin doğal kaynaklara sahip olan ülke, maden ihracatından büyük para kazanıyor.

 

Ibo Island. Mozambique

Ibo Island. Mozambique

Eğer yolunuz Mozambik’e düşerse şunları aklınızda bulundurmanızda fayda var;

*Mozambik halkı fakir olduğundan hırsızlık olaylarına sık rastlanıyor.

*Gece geç saatlerde dışarıda bulunmak (özellikle bayanlar) tehlikeli durumlar oluşturabiliyor.

*Halk , AIDS dahil olmak üzere bir çok hastalıkla mücadele vermiyor. Gitmeden önce hastalıklara karşı önlemlerinizi almakta fayda var.

-mozambique-where-to-stay.jpg.1920x506_default

Çoğu ülkede rastlanan bu ufak detayları bir kenara bırakırsanız, Mozambik ölmeden önce görülmeye değer yerlerden biri!

mozambique-country-image-803579095

Yazar Hakkında

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: