Toplu taşımanın en alternatif hali; insan dışkısıyla çalışan Bio-Bus

0

Tamamen insan dışkısıyla çalışan Bio-Bus, İngiltere’nin Bristol kentinde 2015’de düzenli olarak sefer yapmaya başladı. Kanalizasyondan elde edilen gazın dönüştürülmesiyle temiz bir yakıt elde ediliyor.

Bio-Bus’ın tüm hikayesi ve onu alternatif kılan şey tamamen insan dışkısı sayesinde çalışması. Otobüs aslında kanalizasyondan alınan gazla çalışıyor. Kanalizasyondan alınan bu gaz saflaştırılıp zenginleştirilerek süper temiz bir yakıta dönüşüyor. Kaynağı farklı olsa da otobüste kullanılan biyometan gazı koku olarak doğal gazdan ayırmak mümkün değil.

bio

Doğalgaz, ölü organik maddelerden yoğun sıcak ve basınç altında bin yılda oluşan bir fosil yakıttır. Oysa biyometan, havasız sindirimle oluşmaktadır. Oksijensiz ortamda mikro-organizmalar insan dışkısını ve yemek artıklarını parçalayarak metan açısından zengin biyogazı oluşturuyor. Sonra bu gaz karbondioksit ve diğer maddelerden arındırılıyor.

 

Bio-Bus-Press-4

“Otobüs, geleneksel dizel motorlara oranla daha az sera gazı – yüzde 80 daha az nitrojen oksit ve yüzde 20-30 daha az karbondiyoksit- çıkarıyor. Hatta neredeyse hiç zararlı parçacık salımı da yok.”

bioo

Esasen bu teknoloji yeni değil. Norveç’in başkenti Oslo’da insan dışkısıyla çalışan 100 otobüs bulunmakta. Ancak üretici firma bu otobüslerin parlak bir geleceği olduğunu söylüyor.

 

Yazar Hakkında

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: