Tıp öğrencileri prostatı ‘hissedebilsin’ diye geliştirilen robotik popo, virtual reality ile birleştirildi!

0

Hemen hemen hiç bir hastanın gönüllüsü olmadığı, aslında doktorların da uygulamaya çok da meraklı olmadığı bir muayene yöntemi olan rektal tuşeyi, tıp fakültesi öğrencilerinin prosedürü ‘hissederek’ öğrenebilmesi için robotik bir popo geliştirildi. Araç, 3D gözlükler ve virtual reality teknolojisiyle birleştirildi.

Prostat kanseri erkeklerde ikinci en sık görülen kanser türü. Ve henüz, teşhisindeki en önemli yöntem, rektal tuşe adı verilen, parmağın anüse sokulmasıyla uygulanan prosedür. Doktor, muayene esnasında mesanenin altındaki prostat bezinde sert, yumrulu bir kitleyle karşılaşması durumunda, bir kanser belirtisiyle karşılaştıklarını ve daha geniş tetkikler yapmaları gerektiğine karar veriyorlar.

1

Dünya çapında tıp fakültesi öğrencilerine bu konuda pratik yapmalarını sağlayacak insan sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini düşününce, geliştirilen silikon robotik popo, aslında insanlığa edilmiş bir mühendislik armağanı. Silikon kalça, dokunsal geri bildirim sağlamak için birbirine bağlı bir dizi küçük robot kollardan oluşuyor. Gerçekçi rektum şekli, elle hissedilebildiği gibi, 3D gözlük kullanılarak virtual reality ortamında görülebiliyor da.

Özellikle prostat, hemoroid, anal fissür, barsak kanseri gibi hastalıkların teşhisinde önem taşıyan bu tanı prosedürü, hekimler tarafından ancak tecrübeyle öğrenilebiliyor. Hastalıkların teşhis aşamasında hekimlerin değerlendirdikleri koku, ses ya da gözle görülebilir belirti dışında en önemli done şüphesiz elle muayene. Hastaya dokunmadan tedavi edemezsiniz bilgisi öğrenileli çook uzun yıllar oldu. Bu yüzden de doktorlarınızın uygulayacağı prosedürde ne kadar deneyimli oldukları hastanın konforu açısından en önemlisi.

Kaynak: QZ

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: