Tasarım meraklılarını delirtecek 9 Gürcü sigarası!

1

Grafik tasarımda şüphesiz en ‘dev’ işlerin yaratıldığı Sovyet ekolünün, dünyanın en eski ve en estetik alfabelerinden biriyle buluştuğu Gürcü sigaraları, tasarım meraklılarını hayrete düşürüyor.

Sigaralarına verdikleri isimler ve seçtikleri desenlerle kültürleriyle olan bağlarını günlük hayattan hiç bir şekilde ayırmayan Gürcü tasarımcılara selam olsun.

1- Batumi 

Kafkasların, palmiyeleri, plajı, muhteşem mimarisi ve parklarıyla en gözde tatil mekanı Batum’un  kendi adına üretilen sigarası.

HB0000162 HB0000163

2- Saqartvelo

Gürcistan’ın Gürcü dilinde söylenişi olan filtreli Saqartvelo, Kartveller diyarı, yani Gürcüler diyarı olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Ayrıca bir alfabe, bu kadar mı güzel olabilir?

HS0000188

3- Daisi 

Filtreli üretilen Daisi 20’nin tasarımcısı, ‘less is more’ diyor. Ne güzel ediyor. 
SD0000101

4- Mtkvari 

Türkiye’de Kura olarak bildiğimiz ırmağın Gürcüce ismi olan Mtkvari, Gürcü kilisesi ve muhtemelen Kurucu Davit, Davit Ağmaşenebeli ile birlikte. 

SM0000178

5- Abxazeti 

Yani, Abhazlar’la Gürcüler aslında bir zamanlar ne güzel yaşıyordu. Abhazeti, üzerinde fotoğraf barındıran tek Gürcü sigarası olabilir. 

abhazebi

6- İveria 

Gürcistan’ın tarihteki isimlerinden biri olan Iveria, edebiyat, sanat ve şiirde sıkça karşımıza çıkıyor. 
HI0000016
7- Kosmosi / Kozmos

Evet, Kozmos diye sigaraları var ve evet muhteşem bi tasarımı var. 
HK0000236

8- Kolkheti

Yine Gürcistan’ın tarih sürecinde aldığı isimlerden biri olan Kolkheti, Kolkhis’lerin ülkesi anlamına geliyor. Mitolojide Kolkhis diyarı kuzeyde, antik dünyanın sonu olarak bilinen Kafkas Dağları ile sınırlanıyordu. Bu dağlar Ortadoğu mitolojilerinin efsanevi dağı olan Kaf Dağı’nı bünyesinde barındırıyordu. Dünyayı taşıyan sütunlardan olan bu dağlar, yanarak küle dönüşen ve küllerinden yeniden dirilen efsanevi Anka Kuşu’nun yurdu olarak biliniyordu. 

HK0000356

9- Rina

Tibilisitabak yani Tiflis Tütün Fabrikası’nın bir ürünü olan Rina, 50-60 yıl boyunca Sovyetler ve Gürcistan’da içildi. 

SR0000059

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

1 comment

Post a new comment

error: