Rock’tan Reagge’ye, Klasik Müzik’ten HipHop’a En Efsane Sanatçılar…

0

Hayatımızın neredeyse her saniyesinde bağlı olduğumuz müzik, festivallerden rakı masasına kadar çeşitliliği ile uzanmakta. Ben bu çeşitlilikte kendi seçimlerimi yaptım. Sizde en iyisi olduğunu düşündüğünüz sanatçıyı yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

10 müzik tarzının en iyileri.

1. Rock and roll

       Chuck Berry, 1926 yılında ABD de doğdu. 40 lı yılların sonunda Gibson’un gitarı elektriklendirmesiyle yeni bir devrim müjdelenmişti. Chuck Berry bu devrimin ilk adımlarını atan öncü müzisyen olurken aynı zamanda bugünki birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında AC/DC ve Angus Young gelecekti. Gitarla seke seke dolaşma tamamen Chuck Berry’den gelenekselleşmiş bir tavırdır.Birçok parçası Rolling Stones ve Beatles tarafından yorumlanacaktı. 1985 yılında Grammy tarafından ‘’Yaşam boyu başarı’’ ödülüne layık görülen müzisyen günümüzde sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmekte. En popüler şarkısı ,

2. Jazz 

       Louis Armstrong desem yanılırmıyım arkadaşlar ? 4 agustos 1901 ABD doğumlu müzisyen fakir bir ailenin çocuğuydu. Armstrong’un ‘’West End Blues’’daki trompet girişi caz tarihinde en meşhur doğaçlama olarak kabul edildi. 1964 yılında en çok satılan albümü Hello Dolly’i yaptı. Armstrong en çok cornet ve trompetteki virtiözlüğü ile tanınıyordu. 30 yıl boyunca yılda 300 kereden fazla müziğini sahnede doğaçlama  icra eden müzisyen 1971 yılında kalp krizi sebebiyle 69 yaşında öldü.

3. Rock   

        Arkadaşlar bu konuda kavga etmeden John Lennon’ı kabul edelim. 9 Ekim 1940 Liverpol kentinde doğdu. 1955 te teyzesi ona ilk gitarını hediye etti.1960 da  grubun The Silver Beatles olan adı The Beatles adına çevrildi. Grubun ilk 45’liği olan Love Me Do Ekim 1962 de piyasaya çıktı. The Beatles ile dünya çapında başarılar kazanıp bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildi.

4. Psychedelik Rock

      Jimi Hendrix , Woodstock festivalinin assolistti. 1942 ABD doğumlu. Sol elini kullandığı için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullanırdı. 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en iyi gitaristi seçildi. 27 ler kulübünü üyesi 1970 yılında Londra Semerkand Hoteli’nin zemin katında ölü bulundu. Menajeri tarafından her 10 yılda bir anısına konserler düzenlenmektedir.

5. Blues

        Erkek arkadaşlar  Janis Joplin der gibi. Muddy Waters 1913 ABD blues sanatçısı.Mızıka çalmaya başlayarak müziğe ilgi duyan Muddy daha sonrasında sahnelerine gitarla çıktı. Hayatı boyunca maddi sıkıntılar çeken Muddy hayatı boyunca kamyon şoförlüğü, boyacılık gibi işlerde çalışarak bir yandan geçimini sağladı ve birçok albüm üretti. Şarkı sözüde yazarlığıda yapan ve Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Rolling Stones müzisyen ve topluluklarının etkilendiği sanatçı 1983 yılında kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

6. Klasik Müzik

         Haydn veya Mozart demek istiyordum . Ama gene bir tartışmalı sanatçı , Ludwing van Beethoven. 1770 yılında Almanya’da doğan sanatçı Haydn ve Mozart’dan devraldığı prensipleri geliştirdi. Eroica adlı senfonisini Napolyon’a Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır fakat daha sonra Napolyon kendisini diktatör ilan edince bu adamayı geri almıştır. 9.senfoni ise en çok bilinen ve bugün Avrupa Birliği marşıda olan en çarpıcı senfonisidir.

7. Hip-Hop

          Tupac Shakur. 1971 doğumlu ABD’li rap müzik sanatçısı, senarist, şair, aktör ve yapımcı. 2007 itibariyle 75 milyon üzeinde albüm satmayı başarmış ve genç yaşta ölmesine rağmen bu başarıyı yakalayarak En Çok Satan Müzik Sanatçıları listesine girmeyi başarmış.  Rolling Stones dergisi tarafından dünyanın en büyük 86.sanatçısı olarak seçilmiş. Şarkılarındaki ana tema varoşlardaki şiddet, ırkçılık, sosyal sorunlar, sömürücülük. 7 eylül 1996’da Las Vegas’da 4 kez vuruldu. Kaldırıldığı hastanede 6 gün sonunda solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği tanısıyla öldü. Hala ölümü ile ilgili insanların şüphesi var.

8. Reagge

       Eminim adını daha yazmadan çoğunuz tahmin ettiniz bile. ‘’Bob Marley’’ .1945 doğumlu Jamaika’lı reagge sanatcısı. 130 üzerinde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunan bir reggae efsanesi olarak kabul edilir. Birleşmiş Milletler “Barış Madalyası”, 1978’de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley‘e verildi. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika’da konsere çıktı.. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazandı. Bob Marley çok az kişinin inandığı Rastafarianizm dinine mensuptur. Bu din eski Etiyopya topraklarından çıkmıştır ki saçını “Rasta” yapmasının nedeni de dini inancıdır. “Rasta” saç stili bu gün moda olarak kullanılsa da Bob Marley buna karşıdır .Bu saç stilinin gerçek adı Dreadlock olmasına rağmen Rasta olarak bilinmekte.Bob abimiz 1981 sabahı 36 yaşında bizleri üzerek hayata veda etti.

9. Pop 

      Michael Jackson. “Pop’un Kralı” olarak tanınan Amerikalı şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçı. Albümleri tüm dünyada 140 milyon üzerinde satmıştır. Michael Jackson sadece stüdyo albümleri olarak 125 milyon albüm satışı ile stüdyo albümleri dünyada tüm zamanların en çok satmış müzisyenidir. Thriller albümü 55 milyon üzeri ile dünyada en çok satan 1. albümdür, ayrıca ABD’de en çok satan 1. albümdür. Dünyanın en çok satan albümleri listesinde beş albümü ile listeye en çok girmiş 1. kişidir ve Thriller ile 1 numaradadır. Tamamen kendine ait dans tarzı ile, dansa yeni bir soluk getirmiş, herkesi etkilemiş, dünyaca ünlü R&B müzisyenlerin danslarında Michael Jackson figürleri görmek klasik hale gelmiştir, R&B kliplerindeki birçok dans hareketinin orijini Michael Jackson’a aittir, dünyanın en iyi dansçılarından biri olarak gösterilir. Guinness Rekorlar Kitabı‘na da adını yazdıran sanatçı  25 Haziran 2009 günü Los Angeles’taki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu koma hâlinde hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı.

10. Dünyanın En İyi 100 Kadın Sanatçısı listesine giren Selda Bağcan’ıda Adaletin Bumu Dünya şarkısıyla anıyoruz. 

 

 

Yazar Hakkında

hiç yorum yok

error: