Tarihte ilk defa Mısırlıların kullandığı 13 şey!

0

Şüphesiz gelmiş geçmiş en inanılmaz uygarlıklardan biri olan Eski Mısır’ın insanlık tarihine armağan ettiği ancak bizim farkında bile olmadığımız onlarca şey var. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ve Mısırlıların icat ettiğini bilmediğimiz 13 şeyi sizin için derledik.

Göz makyajı (far ve göz kalemi) – MÖ 4000 

landscape-1431030063-elizabeth-taylor-cleopatra

Mısırlılar göz makyajının en popüler olduğu uygarlıktı. Erken dönem makyaj paletlerinin renkleri arasında siyah, mavi ve yeşil tonlar tercih ediliyordu. MÖ 5000 yılına ait malahit, bakır yeşil karbonattan yapılmış boyalar bulunuyor.

Yazı sistemi (Piktogram) – MÖ 3200

Egyptian-hieroglyphics

Mısır hiyeroglif yazısı, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilecek yüzlerce sembolden oluşur. Her işaret belli bir sesi veya nesneyi temsil eden sembollere Piktogram ya da piktograf denir. Bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir işleyişi, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden bu sembol yazı sisteminin en eski örneği MÖ 3200 yılında Mısır’da kullanılmaya başlanmış. Bu yazı soldan sağa veya sağdan sola ya da yukarıdan aşağı yazılabilir, okumak için ölçüt sembollerdeki insan ya da hayvan figürlerinin baktıkları yöndür. Mısır hiyerogliflerinde 700’den fazla işaret bulunmaktadır.

Papirüs kağıdı – MÖ 3000

Papyrus

Eski dönemlerde sadece Nil ve Fırat nehirlerinin kıyı kesimlerinde bulunan bataklıklarda yetişen papirüs bitkisinden yapılan kağıt, ilk defa Antik Mısır’da MÖ 3000 yılında kullanıldı ve Doğu Asya uygarlıklarına Mısır üzerinden dağıldı. O güne dek dünya uygarlıkları kağıt yerine seramik tabletler kullanıyordu.

365-day calendar – MÖ 4000

8194437_orig

365 gün 1/4’lük Güneş yılını hesap eden takvim düzenini geliştiren Mısırlılar, İ.Ö. V. binden sonra, yılı her biri 30 günden oluşan 12 aya bölmeye ve 5 artık günü (epagomendi) hesaba katmaya başladılar. Gökbilimciler tarafından “kararsız” ya da “sabit olmayan” yıl diye adlandırılan yıllarının, yaklaşık 6 saat daha kısa olduğunu, kuşkusuz 1460 yıl sonunda Sirius’un doğuşuyla beliren yeni yılın, resmi yılın 1. günüyle yeniden çakıştığını da bilmekteydiler. Hatta bu dönemi Sirius’un Mısır dilindeki adı olan Sothis’ten esinlenerek adlandırmışlardı.

Öküzün tarımda kullanılışı – MÖ 2500

112

Bereketli Nil Vadisi boyunca uzanan topraklarda tarımla uğraşan Mısırlılar, büyükbaş hayvanları tarımda güç kaynağı olarak kullandı, hayvanları pulluk ve saban gibi aletlerle koşumladı.

Ağız kokusu giderici tablet

EgyptMedicine1

Ne yazık ki, Eski Mısırlılar diş sağlığı açısından antik dünyanın şanssız uygarlıklarındandı. Ağızlarında korkunç çürükler ve diş abseleri tespit edilmiş mumyalar bize bu konuda kesin bilgiyi veriyor. Kötü kokuya sebep olan bu enfeksiyon ve çürüklere çareyi, tarçın, mür, buhur ve bal peteğinden hazırladıkları ağız kokusu giderici tabletleri geliştirmekte bulan Mısırlılar, insanlık tarihine bir ilki daha yazdırdılar.

Saç-sakal traşı 

Egyptian_Doctor_healing_laborers_on_papyrus

Antik Mısır’da, epilasyonun hem erkek hem de kadınlar için toplumda özel bir yeri vardı. Vücut kıllarının temiz ve bakımlı olması sofisike bulunurken, bakımsız ve tüylü vücutlar barbarlık ve pislik emaresi olarak görülüyordu. Romalıların Mısır’ı işgalinden sonra erkek vücudunun kıllı haldeyken daha maskülen, traşlı erkeklerin daha güçsüz olduğu  görüşünü benimseyen Mısırlılar, bu yeni moda akımına hemen adapte oldular.

Sürgülü kapı kilidi – MÖ 4,000

The-history-of-locks-and-keys-Ancient-Egyptian-pin-lock-key

Bilinen en eski kapı kilidi, yaklaşık 4000 yıl önce Mısır’da kullanılan ahşap kilit. Bir sarayda kullanılmış olan ahşap kilit sayesinde arkeologlar ilk kilitlerin yapısı hakkında bilgi sahibi oldu. Kilidin sürgüsünün üzerinde küçük ahşap pimler vardı ve anahtar çıkartılınca pimler yer çekimi nedeniyle sürgüdeki yuvalara düşüp sürgüyü sabitliyordu. Uygun anahtar olmadan sürgüyü açmak olanaksızdı. Ev sahibi eve gelince kapıdaki delikten içeri uzattığı eliyle anahtarın ucundaki çivileri sürgüdeki deliklere sokarak sürgüyü sabitleyen pimleri havaya kaldırıp sürgüyü açardı. Kapıyı kilitlemek için sürgü, yuvasına itilip anahtar çekilince pimler tekrar sürgüdeki deliklere düşerek sürgüyü sabitlerdi. Bu sistem, günümüzde kullanılan Yale tipi kapı kilitlerine esin kaynağı oldu.

Diş fırçası ve diş macunu – MÖ 5000 

shutterstock_1043220

Tarihte bilinen ilk diş fırçası Eski Mısır‘da MÖ 3000 yılında kalem boyunda ağaç dalları kullanılması ile yapılmış. İlk macunun içeriğini tam olarak bilememekle birlikte, öküz toynağı, reçine, yumurta kabuğu, sünger taşı tozu ve su bulunuyordu ve Mısırlılar bu macunu günlük ağız temizliklerinde kullanıyordu.

Kamış kalemler ve siyah mürekkep – MÖ 3200

Image_3

Mısırlılar papirüs kağıdını ve piktografik yazı sistemini geliştirmekle kalmadılar, kamışlardan ilk kalemleri ve su, kurum ve yeşilliklerin özlerinden hazırladıkları ilk siyah mürekkebi de kullandılar.

Peruklar

egyptian-goddess-cleopatra-deluxe-wig-bc-806283

Eski Mısır‘da peruk kullanımı çok yaygındı. Aristokrat sınıfa mensup erkekler ve kadınlar saçlarını kazıtıp, çoğu zaman yine daha uzun insan saçından yapılma, bazen de insan saçı – at kılı karışımından yapılma peruklar giydikleri biliniyor.

Topuklu ayakkabı – MÖ 3500

 

chopines-01-e1300539469835

Uzmanlar, topuklu ayakkabının kişisel kullanım sayesinde ortaya çıktığına inanıyor. Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için ayakkabılarının altına topuk takmış at süren erkekler eyerin üzerinde rahat durabilmek için topuklu ayakkabı kullanmışlar.

 

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: