Sihirli masallardan bir ziyaretçi, havada duran Bonsai

0

Her ne kadar Japon kaynaklı olarak bilinse de manipüle edilmiş minyatür ağaçlar olan bonsailer, aslında ilk olarak Çin’de yapılıyor. Coğrafyaların birbiriyle münasebeti sayesinde Japonya’ya ulaşan ve Japonlar tarafından her şeyde olduğu gibi hipernatural şekilde bir sanata dönüştürülen bonsai yetiştiriciliği, aslında kuşçuluktan ya da evini bir hayvanla paylaşmaktan çok da farkı olmayan bir hal.

Doğanın saygıya ve sevgiye değer bir parçası olarak gördüğü ağaçları manipüle ederek kendi boyutlarına indirmek, büyük sabır, saygı, cefa, emek ve itikatla ‘birlikte bir hayat sürdüğün’ bir canlıya evinde sahip olmak, işi bir hobi olmaktan çıkaran tarafların başında geliyor. Yanından geçtiği ağaca, üstünden geçtiği eşiğe, pulunu temizlediği balığa şükranlarını sunan, selam veren Japon, bonsai yetiştirmeyi bir kişisel eğitim olarak görüyor.

Son yıllarda ev dekorasyonu ve iç mimari tasarımlarında bir dekoratif obje olarak sıklıkla görülmeye başlayan bonsai ağaçlar, bir grup uzmanın birlikte çalışmalarının ürünü. Uçan Bonsai / Air Bonsai adı verilen tasarım, manyetik zıt kutuplar kanunu üzerine kurulu bir düzenek sayesinde havada uçuyor. Kendi etrafında dönebilen, kök gövde ve dallardan oluşan bonsailer, yetiştikleri toprağın içerisinde yaşıyor. Köklerin büyüme aşamasında yerleştirilen parça, ağaca tüm yaşamı boyunca eşlik ediyor.

Bir Kickstarter projesi olarak Hoshinchu Air Bonsai Garden ekibi tarafından tanıtılan projeyi önsiparişlerle ürünü tüm dünyaya yaymayı hedefliyorlar.

Ağacın havada duran kısmına, Japon efsanelerine gönderme yapılarak  “Little Star” deniyor. Bonsai kelimesinin ilk hecesini oluşturan Bon yani kap kısmına ise “Energy Base” adı verilmiş.

Japonya’dan dışarıya bazı bitkilerin çıkartılması yasak olduğu için, fotoğraflarda gördüğünü her ağaç türünü sipariş edemiyorsunuz. Ama yine de geleceğe dair bir yatırım olarak sipariş vermek isteyenler buradan 200 $ karşılığında tüm sete sahip olabilirler.

Air-Bonsai-Floating-Tree (1)

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: