Shell Grotto: Milyonlarca deniz kabuğundan örülmüş esrarengiz geçit

0

1835 yılında İngiltere’nin küçük bir kasabasında kazayla keşfedilen gizemli geçidin sırrı hala çözülemiyor. Tüm duvar ve tavanlarının üzeri deniztarağı, deniz salyangozu, midye ve istiridye kabukları ile örtülü esrarlı tünel 190 metrekarede 4,6 milyon deniz kabuğu içeriyor.

İngiletere’nin Kent bölgesinde yer alan küçük kasaba Margate’te bulunuyor. Sırlarla dolu, deniz kabuklarıyla kaplı bir mağaramsı yeraltı geçidinin adı grotto, küçük mağara anlamına geliyor. Tüm duvar ve tavanlarının üzeri deniztarağı, deniz salyangozu, midye ve istiridye kabukları ile örtülü esrarlı tünel 190 metrekarede 4,6 milyon deniz kabuğu içeriyor. Vishnu kaplumbağası, doğum, Yunan mitolojisi kahramanı Perseus, hayat ağacı ve iskelet gibi sayısız figürün anlamı, geçidin yaşı ve yapılış amacı hala bilinemiyor.

Anlatılanlara göre 1835 yılında bir işçi, İngiliz sahil kasabası Margate’in dış bölgelerinde kazı yapıyordu. Çalışırken küreği bir anda toprağın içinde kayboldu. Yakınlardaki Dane Evi Okulu ustası James Newlove, bu garip olayın üzerine gitti ve eline mum tutuşturduğu küçük oğlu Joshua’yı beline bağlı ip ile boşluktan aşağıya sarkıttı. Joshua’nın gördükleri insanların hayal edebileceğinden çok daha fazlasıydı.

Delik büyütüldü, efsanevi geçit başka insanlar tarafından da keşfedildi. Tedbirli ve üst düzey bir öğretmen olan Newlove işin finansal çıkarlarını düşünüp harekete geçen ilk kişi idi. Telaşla gizemli geçidin bulunduğu araziyi satın aldı ve ziyaretçilerin girebileceği şekilde düzenledi. Keşfinden sadece 2 sene sonra Grotto halka açılmıştı bile.

18. yüzyıl Avrupa’sında deniz kabuklarıyla dekore etme çok popülerdi. Bazı kişilere göre Grotto, Avrupa seferine çıkmış kodaman bir gezginin ülkesine geri döndüğünde ününe ün katmak, zenginliğini sergilemek ya da sadece hava atmak için yaptırdığı bir tapınak olabilir. Fakat fikrin doğru olması zor. Bu derece gösteriş meraklısı birisi yer altı kadar yer üstünde de zenginliğini sergilemek isterdi.

Grotto’nun yer aldığı arazide yer üzerinde gösterişli hiçbir yapı bulunmuyor. Zaten 17. yüzyılda, milyonlarca deniz kabuğu gerektiren geçit yapımında bölgede yaşayan pek çok kişinin görev alması gerekirdi ve buna bağlı olarak 1835 yılındaki keşfinde insanlar bu kadar şaşırmazdı.

Grotto’nun sırrı, deniz kabuklarının düzenlerinde yer alan bilgelikte gizli. Margate Tarih Kurumu’ndan Mick Twyman’a göre esrarengiz yapının tarihi 12. yüzyıl tapınak şövalyeleri ile ilişkili olabilir. Twyman uzun süren çalışmalarında Grotto’nun iç açılarını hesapladı, kubbe içine yansıyan güneş ışınlarının pozisyonlarını göz önünde bulundurdu. Altar odası tasarımları, buranın masonik ritüeller için kullanılan eski bir tapınak görevi gördüğüne işare

Kaynak Gazetemsi

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: