Şamanların ruhani deneyimler için kullandığı halüsinojen Ayahuasca ve içerdiği DMT Alzheimer’a çözüm olabilir

0

Tıp dünyası sonunda dünyanın en etkili halüsinojeni dimetiltriptamin veya kısa adıyla DMT’yi incelemeye başladı. Beckley/Sant Pau Araştırma Programı görevlileri ve İspanya Tıbbi Araştırma Konseyi işbirliğinde yapılan araştırmada, Alzheimer gibi birçok kognitif bozukluk beynin kilit bölgelerinde nöron ölümü ile ilişkili vakalarda DMT kullanılarak geçmişe dair anıların yeniden çağrılabileceği ya da canlanabileceği ortaya çıkıyor.

Depresyon ve ruhsal travmalara da iyi gelen ve yıllardır Amazon Ormanları’nda şamanlara rahatlık ve huzur kaynağı olan Ayahuasca, Alzheimer gibi bellek ve hafıza ile ilgili hastalığa çözümün anahtarı olabilir. Ancak araştırma henüz sonuçlanmadı ve kesin bir yargıya varılmadı.

Öncelikle bilmek gerekir ki, yaşayan her şey ya DMT salgılıyor, ya da DMT ile yaşıyor.

4

Beyin dolaylarındaki pineal bez tarafından uyku sırasında salgılanan bir çeşit halüsinojen olan DMT’nin salınımı rüyaların görüldüğü evreye denk geliyor ve etkilerinin arasında zaman algısında değişim bulunuyor.

ayahuasca14

Beyin, uyku dışında sadece ölüm ve doğum sırasında DMT salgılıyor. Ölmeden önce o ‘beyaz ışığ görmek’ yine hem içilen DMT tribi sırasında hem de ölüm sırasında yaşanıyor. Halk arasında “üçüncü göz” diye tabir edilen yer aslında DMT’nin salgılandığı pineal bezin tam üstüne denk geliyor.

1

Peru’da hala bazı kabileler tarafından kullanılmaya devam eden ayahuasca, aslında değişik otların ve köklerin birlikte kaynatılmasıyla elde edilen ve DMT de içeren bir içecek. Birbirini endike eden maddeler kombinasyonu içeceği olan bu çay içildikten sonra vücut basit zehirlenme reaksiyonları gösterse de fiziksel yan etkiler yerini bir süre sonra beyin üzerindeki akıllara durgunluk veren etkilerine bırakıyor.

ayahuasca9

DMT, vücuda Ayahuasca içerek alındığında mistik zevk ve ruhani tecrübelere neden olup zihin açıcı, algı değiştirici, diğer alemlerle iletişim kurucu tesirlere yol açıyor. Bu maddenin ‘yuvası’ epifiz beziyse de kimileri tarafından kalp gözü, gönül gözü veya üçüncü göz olarak adlandırılıyor.

Kalp gözünü açan sihirli Ayahuasca çayıŞamanların çok eskilerden beri şifa niyetine kullandığı Ayahuasca bitkisi İngiltere ve ABD’de şimdilik yasal olmamasına rağmen, önde gelen psikologlar, psikiyatristler, bilim tarafından inceleniyor, kullanılıyor, tavsiye ediliyor.

ayahuasca12
Son 10 yıldır da Peru ve Brezilya’da açılan Ayahuasca merkezlerinde düzenlenen seremoniler, binlerce insanı ağırlıyor.

KIZILDERİLİLER YÜZYILLARDIR KULLANIYOR

Bu çay, Peru Amazonları’ndaki Conibo kızılderileri başta olmak üzere, Güney Amerika’nın farklı bölgelerindeki şamanist kabilelerce yüzyıllardır hastaların tedavisinde kutsal bir iksir olarak kullanılıyor.

Kalp gözünü açan sihirli Ayahuasca çayıBu sihirli çay terapilerine katılmadan önce etsiz, tuzsuz, alkolsüz ve şekersiz bir diyetle bünyeyi iyice arındırmanız şart. Peru’daki bu terapi merkezlerinde 9 günden başlayıp 3-4 haftaya kadar uzayan değişik programlar uygulanıyor.

Kalp gözünü açan sihirli Ayahuasca çayı
İlk seremonilerde meditasyon teknikleri anlatıp belgeseller gösterilerek ziyaretçiler bilinçlendiriyor. Ardından önce kısa bir dua ediliyor ve çember şeklinde dizilip sessizce bir süre birlikte oturuluyor. Sonra da ritüele uygun müzikler eşliğinde şarkılar söyleniyor. Bu esnada bazı katılımcılar kusabiliyor fakat bu durum da ruhun arınması olarak kabul ediliyor.

ayahuasca11

Çayın etkisi ise birkaç saat sonra kendisini göstermeye başlıyor. Deneyimleyenler, “Ayahuasca insanı sanki başka bir ruhani boyuta geçiriyor. Bilinciniz yükseliyor, hem ruhunuza hem bedeninize yükseklerden bakmaya başlıyorsunuz” diyerek o anları anlatıyorlar. İşte o zaman kişi kendisiyle yüzleşip aradığı soruların cevaplarını bulabiliyormuş. Tabii önce tüm öfkeleri, üzüntüleri benliğinizden silmek şartıyla…

6
Fakat her seremoniden aynı etkiyi beklemek yanlış. Bazen egonuz direnebiliyor ve bazen hiçbir şey yaşadığınızı düşünmüyorsunuz. Veya yüzleşmeniz gereken şeyle vedalaşabilmek için öncelikle o üzüntüyü ve öfkeyi hissederek sisteminizden çıkarmanız gerekiyor.

Kaynak: İnternet Haber

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: