Şamanist ve animist kutup yerlileri Nenetler’le tanışın

0

Nenetler ya da Yuraklar, Rusya Federasyonu’nda yerli bir halk. 2002 yılı nüfus sayımına göre Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kutbu’na yakın bölgelerinde 41,302 Nenet yaşıyor ve Nenetçe konuşuyor.

Toprağa ve doğal kaynaklara saygı üzerinde duran şamanist ve animist bir inanç sistemine sahip olan Nenetler’in  klan temelli bir sosyal yapılanmaları var. Nenet şamanlarına Tadibya deniyor.

 

nenet-11-

 

Kuzey Buz Denizi’ne komşu sınırlarda yaşayan Nenetlerin temel geçim kaynakları ren geyiği yetiştiriciliği. Hayvanların boynuzlarını da çoğunlukla Çin’e afrodizyak olarak ihraç ediyorlar.

 

nenetler2-1024x819

 

Nenetler içlerinde Enets halkı, Selkup ve Nganasan halkının da dahil olduğu Samoyedler grubu içine girerler.

 

nenet-13

 

İki büyük Nenet grubu var: Tundra Nenetleri ve Orman Nenetleri. Bazı kaynaklar Nenetlerin MÖ 3000’lerde Fin-Ural dillerini konuşan gruplardan ayrıldıkları ve MÖ 200’lerde Türkçe ve Altayca konuşan halklarla karışacakları doğuya göç eden gruplar olduğuna işaret ediyor.

 

nenet-8

 

Nenetler, yaşamakta olan Samoyed halklarının en büyüğü. Diğer Sibirya halkarının aksine nüfusları artış gösteriyor.

 

nenet-2-new-

 

Toplam nüfusları 45 bin dolayında olan Nenetlerin nüfusunun büyük çoğunluğu Yamola-Nenets Özerk Orkuğu ve Arhaningelsk Oblastı’na bağlı Nenets Özerk Orkuğu’nda varlığını sürdürüyor.

 

nenet-6

 

Nenetler her yıl sonbaharda kış yürüyüşüne çıkıyorlar… Sonbahar’da Yamal Yarımadası az bulunur bir güzelliğe kavuşuyor.

 

nenet-10

Nenetler hayvanlarını otlatmak için tam 1100 kilometre yol alıyor.

 

nenet-7

Nenetli gelin adayları için de Türkiye’dekine benzer bir başlık parası uygulaması var. Gelinlerin bedelleri ise ren geyiği cinsinden hesaplanıyor.

 

nenet-4

Yamal Yarımadası’nın 700 km’lik bölümü Ruslara ait… Burada 2002 sayımına göre 40 bin’den fazla Nenet yaşıyor. Tek amaçları hayatta kalmak… Bunun için de hayvanlarını otlatmak üzere uzun kış yürüyüşlerine çıkıyorlar.

 

nenet-31

Her ailenin kendi çadırı ve sürüsü var. Sürüleri 50 ila 7 bin ren geyiği arasında değişiyor.

 

nenet-16-

Eksi 50’lere varan soğuklarda çadırlarda yaşayan Nenetler, huzur içindeki yaşamlarını dünyadaki enerji krizi nedeniyle kaybetmek üzereler… Bir dönem Stalin’in tarafından katilama uğrayan Nenetlerin bulunduğu bölge artık dünya için çok önemli. Dünyanın bilinen doğalgaz rezervlerinin dörtte biri burada bulunuyor.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: