Pakistanlı feminist süper kahraman; Burka Avenger

0

Pakistan’da hızla üne kavuşan ilk animasyon dizisi ‘Burkalı İntikamcı’nın Jiya isimli çizgi film kahramanı, kızların gittiği okulları kapatmaya çalışanlara karşı kitap ve kalemiyle savaşıyor.

Burkalı İntikamcı, Pakistanlı çizgi film severler arasında büyük heyecan yarattı. Yapımcı Aaron Harun Raşid tarafından yaratılan kahraman, aslında Jiya isimli bir öğretmen. Havada uçan ve burka giyen Jiya, kitap ve kalemini silah gibi kullanarak kötülere karşı savaşıyor. Jiya, burkayı kızların gittiği okulları kapatmak isteyen militanlara karşı savaşırken, kılık değiştirmek ve tanınmamak için kullanıyor.

 

Burka

 

Pakistan’da kısa süre içinde üne kavuşan ‘Burkalı İntikamcı’ adlı animasyon dizisinin süper kahramanı bir öğretmen: Jiya. Ancak gündelik hayatında pek dikkat çekmeyen bu genç kadın aslında doğa üstü yeteneklere sahip. Bu yetenekleriyle Pakistan’daki kötü güçlere karşı savaşıyor. Savaştığı sahnelerde sadece gözlerini ve ellerini açıkta bırakan siyah bir burka giyiyor. Savaşırken silah değil, kitap ve kalem kullanıyor.

 

burka4

 

Jiya’yı çizen Harun Raşid, kitap ve kalemle, çocuk ve gençlere şu mesajı vermek istediklerini söylüyor: “Burkalı intikamcı herkesin adalet, barış ve eğitimden yararlanmasını savunuyor. Silah kullanmıyor ya da başka bir biçimde şiddete başvurmuyor. Savaşırken sadece kitap ve kalemleri fırlatıyor. Bu sembolik bir karakter ve kalemin kılıçtan daha güçlü olduğunu göstermeyi hedefliyor.” 

 

A poster of animated Burka Avenger series is displayed at an office in Islamabad, Pakistan, Wednesday, July 24, 2014. Wonder Woman and Supergirl now have a Pakistani counterpart in the pantheon of female superheroes _ one who shows a lot less skin. Meet Burka Avenger: a mild-mannered teacher with secret martial arts skills who uses a flowing black burka to hide her identity as she fights local thugs seeking to shut down the girls' school where she works. Sadly, it's a battle Pakistanis are all too familiar with in the real world.(AP Photo/Anjum Naveed)

Dizi her biri 22 dakika süren 13 bölümden oluşuyor. Hikayede öğretmen Jiya’nın yanı sıra Havalpur’da yaşayan üç öğrencinin gündelik maceraları da anlatılıyor. Bu süper kahramanın Pakistan ve Afganistan’da muhafazakar kadınların giydiği burkayı giymesi, ülkede bazı kesimlerin eleştirilerine neden oldu. Bazıları burkayı, kadınların bastırılması olarak görüyor ve eleştiriyor.

 

burka-avenger

 

 

Animasyon dizisini hazırlayan Harun Raşid’e göre ise burkanın seçilmesinde, Jiya’nın kimliğini gizlemesinin de etkisi var: “Birçok sebepten dolayı burkayı kullanmaya karar verdik. Birinci neden bölge ile ilişkilendirmek istememizdi. İkincisi Jiya burka giyiyor çünkü kimliğini gizlemek istiyor. Catwoman gibi birçok Batılı kahraman, kadınların bir obje olarak görülebileceği cinselliği öne çıkaran kıyafetler giyiyor. Biz bunu yapmak istemedik.”

 

maxresdefaultds

 

Dizide konular değişiyor. Bazen çevrenin korunması, bazense azınlıkların hakları konu ediliyor. Dizide şiddetli savaş sahnelerine yer verilmiyor. Daha çok çocuklara uygun basit diyaloglar var. Örneğin bir bölümde bir büyücü bir robot yapıyor. Bu robotun dünyayı ele geçirmesini planlıyor. Bunun için de robotun bir dünya turu yapmasını istiyor ancak robot AB vizesi alamadığı için planları suya düşüyor.

 

burka-avenger-burka

 

Dizinin ilk bölümünde ise köy okulunun kapatılması ve ‘Burkalı İntikamcı’ Jiya’nın bunu engellemesi konu ediliyor. Aslında bu, bütün Pakistanlıları yakından ilgilendiren bir konu. Çünkü Taliban kız çocuklarının okula gitmemesi için son yıllarda yüzlerce okulu yıktı. Animasyon dizisi aynı zamanda Taliban’ı açık bir dille eleştirdiği için geçen yıl okul yolunda vurulan Malala Yusufzay’ı da hatırlatıyor.

 

b5d3bc9e-73bd-4ed8-9b27-825918211fca

 

Kaynak: DW

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: