NASA’nın uzay aracı Juno 5 yıl sonra Jüpiter’in yörüngesne yerleşti!

0

Jüpiter’in sırlarını çözmek için 5 yıl önce fırlatılan NASA’ya ait uzay aracı Juno, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeninin yörüngesine girdi.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Hava  Kuvvetleri İstasyonun’dan, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in  sırlarını çözmek için 5 Ağustos 2011’de fırlatılan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) ait uzay aracı Juno, 5 yıl süren yolcuğun ardından  bu sabah Jüpiter’in  yörüngesine girdi.  Dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen tarihi olayı  ABD’nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA’ya ait Jet Propulsion  Laboratory’den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye  yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

 

nasajunojupiter7

 

ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da gerçekleşen tarihi olay, Türkiye  saatiyle 06.18’de başladı. On üç aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını  oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno’nun “Perijove 0” noktasına  (uzay aracının Jüpiter’e en yakın olduğu nokta)  ulaşmasının ardından, uzay aracı  yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53’te  tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter’in yörüngesine başarıyla yerleştirildi.  Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno’nun yavaşlama  sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.
nasajunojupiter8

 

‘BİLDİĞİMİZ BİRÇOK ŞEY DEĞİŞEBİLİR’

JPL’de görevli Türk astrofizikçi Umut Yıldız, tarihi bir ana tanıklık  ettiklerini belirterek, “Juno, bugüne kadar Jüpiter’in en yakınına kadar gelip  yörüngesine giren bir uzay aracı olarak Jüpiter hakkında bugüne kadar  bildiklerimizi kökten değiştirebilir. Juno ile Jüpiter’in aşırı yoğun manyetik  alanının neden oluştuğunu anlamamızın yanında, atmosferinin altında gerçekten  neler olduğunu  da öğrenebileceğiz. Aslında Güneş 4,5 milyar yıl önce daha yeni  oluşurken, ilk gezegen olarak Jüpiter’in oluştuğunu tahmin ediyoruz. Jüpiter’i  anlarsak, Güneş Sistemi’nin de, gezegenlerin de nasıl oluştuğuna ışık  tutabiliriz.” şeklinde konuştu.

 

nasajunojupiter5

 

SIRLARI ÇÖZECEK

Jüpiter’in iç yapısını inceleyecek Juno’nun, görevi sırasında  gezegenin çekim kuvveti, manyetik alanları, ve atmosferik dinamiklerine dayanan  veriler üzerinden Jüpiter’in oluşum ve evrimine ilişkin sırları çözmesi  bekleniyor.

 

nasajunojupiter4

 

Bilim insanları, çapı ve yüksekliği 3 buçuk metre olan ve 9 metreye  2,6 metre uzunluğunda üç adet güneş paneli taşıyan uzay aracının, Jüpiter’in  çevresini kaplayan yoğun bulutları aşarak bilim tarihinde bugüne dek söz konusu  gezegenin en yakın ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflarını çekeceğini  belirtiyor.

 

nasajunojupiter3

 

Dünya’ya mesafesi en uzak ilk güneş enerjili uzay aracı Juno, şimdiye  kadar bir gezenin yörüngesine giren en hızlı uzay aracı olma özelliği de taşıyor.  Misyon ayrıca,  Juno’nun hassas malzemelerini Jüpiter’in yoğun radyasyon  kemerlerinden korumak üzere uzay aracının içine yerleştirilen  titanyum radyasyon  kasasıyla da bir ilk niteliğinde.

 

nasajunojupiter2

 

 2018’DE MİSYONUNU TAMAMLAYACAK

Maliyeti 1,1 milyar dolar olan basketbol sahası büyüklüğündeki  Juno’nun,  27 Temmuz’da gerçekleşecek sonraki aşamasında, “Apijove 0″a yani  Jüpiter’in yörüngesinde gezegene en uzak mesafede olacağı noktaya gelmesi  planlanıyor. Bilim insanları uzay aracının ilk kez ulaşacağı bu noktanın aynı  zamanda Yörünge 1’e (Orbit 1) girişi temsil ettiğini kaydediyor. Yörünge 4’ten  (Orbit 4)  Yörünge 36’ya (Orbit 36)  kadar geçen sürede  veri toplama görevini tamamlaması beklenen uzay aracının, 37’nci Orbit ile  yörüngeden ayrılacağı ve 20 Şubat 2018’de Jüpiter’in şiddetli atmosferine  düşürülüp yanarak misyonunu tamamlayacağı ifade ediliyor.

 

nasajunojupiter1

 

Fırlatıldığından Jüpiter’in yörüngesine yerleşmesine dek beş yıllık  sürede 2,8 milyar kilometre kateden Juno uzay aracının, misyonunu tamamladığında  3,4 milyar kilometre mesafe katetmiş olması bekleniyor.  Juno misyonundan önce bugüne dek sırasıyla Pioneer 10, Pioneer 11,  Voyager 1, Voyager 2, Ulysses, Galileo, Cassini-Huygens, New Horizons uzay  araçları ve Hubble Uzay Teleskop’unun Jüpiter’in incelenmesine katkı sunduğu  biliniyor.

 

nasajunojupiter

 

JUNO UZAY ARACI HAKKINDA BİLGİ

Juno 6 Ağustos 2011 de NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral üssünden 2016’da Jüpiter’e ulaşmak amacıyla yollanan insansız uzay aracı. Juno’dan gelen verilerin büyük ihtimalle 2018 yılında analiz edilecek.

 

Journey-to-Jupiter-1

 

Görevi
Juno’nun görevi Güneş Sistemi,Güneş Sistemi ve Evren konulu belli başlı tüm sorulara cevap arayacaktır. Jüpiter’in Eliptik yörünge’sinde dolanacak olan Juno Jüpiter’in Manyetosfer,Atmosfer ve iç yapısına ait bilgileri toplarken Meteorolojik etkenle nedeniyle değişken olan amonyak ve su konsantrasyonlarının yerini belirlemeye çalışacaktır.

 Kaynak: AA

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: