NASA Uzayda marihuana buldu!

6

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi bilim insanları, bir göktaşı parçası üzerinde, halk arasında esrar olarak bilinen marihuana bitkisinin etken maddesi olan Tetrahydrocannabinol (THC) tespit ettiklerini açıkladı.

Çalışmalarını Hawaii Üniversitesi’nde yürüten astrofizikçi ekip, 2010 yılında Nevada Çölü’nde bulunan bir göktaşı üzerinde eser miktarda bulunan THC’nin araştırmlarına yeni bir heyecan kattığını belirtiyor.

Yüzlerce göktaşının mikrobakteriyel data analizlerini yapan  bilim adamları, cannabinoidlerin başlıca psikoaktif bileşenlerinden olan ve yalnızca esrarda değil bir sürü canlının bileşenleri arasında olan THC’yi bir göktaşının yapısında bulmayı hiç beklemediklerini dile getiriyor.

Astrobiyoloji dalında yürütülen çalışma, NASA tarafından finanse ediliyor. Araştırma ekibinin başkanı astrofizikçi James Han, Dünya atmosferinin dışından gelen bir psikoaktif organik bileşiği ilk kez belgelemiş olmanın, psikotrop maddelere olan modern bakışımızı değiştirebilecek ve onların kozmik köklerini görmemizi sağlayabilecek bir devrim niteliği taşıdığını ifade ediyor.

Tüm bulguların astrobiyoloji bilimi için önemli etkiye sahip olduğunu sözlerine ekleyen bilim insanları, ‘Eğer psikoaktif maddeler, Dünya atmosferinin dışında bulunuyorsa, evrenin diğer kısımları için durum nasıl olabilir? Eğer bu kimyasal maddeler, insan dahil tüm memelilerde beyin fonksiyonlarında, algıda, ruh halinde ya da bilinç üzerinde değişikliklere sebep oluyorsa, uzayın kökenlerinde insanın varoluşunu etkileyen ortak bir etkisi var mıdır?’ soruları üzerinde araştırmalarına devam edeceklerini belirtiyor.

Uzmanlar, 2009 yılında Meksika Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanlarının bir göktaşı üzerinde Tetrahydrocannabivarin (THCV) maddesine rastladığını, fakat araştırma sonuçlarının toplum üzerindeki etkisi sebebiyle yayınlanmadığını bir dip not olarak düşüyor.

 

Kaynak

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

6 comments

  1. Sertan Tunçbilek 8 Şubat, 2016 at 20:58 Cevapla

    allahım kimseyi harman komasın. koskoca nasa ot bulmak için ta nerele gitmiş! ben evde yetiştiriyom

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: