Müşteri vibratörü aracılığıyla izlendiği iddiasıyla firmaya dava açtı

0

Genç kadın internete bağlanılabilen titreşimli seks oyuncağının üretici firmasının müşterilerine ait mahrem verileri topladığı gerekçesiyle dava açtı.

Teknolojinin her alana girmesiyle birlikte, mahremiyetin korunması giderek hassaslaşan bir konu haline geldi. Chicago’da yaşayan N.P., satın aldığı cep telefonundaki bir uygulamayla kontrol edilebilen We-Vibe vibratörü ile üretici firma Standard Innovation firması tarafından izlendiğini öne sürerek olayı mahkemeye taşıdı.

‘FİRMA, MÜŞTERİLERİN ÖZEL VE MAHREM BİLGİLERİNİ TOPLADI’

Davayı yürüten avukat Eve-Lynn Rapp, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Bu seks oyuncaklarının uzaktan bir cep telefonu uygulamasıyla kontrol edilebildiğini keşfettik. Yani uygulama farklı yerlerdeki kişilerin mesajlaşmasına, görüntülü konuşma yapmasına ve cihazın uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor. Firma bu yolla uygulamayı kullanan müşterilerin titreşim ayarları, vücut sıcaklığı gibi özel ve mahrem bilgilerini topluyordu” ifadelerini kullandı.

‘CİHAZ, ID ADRESLERİNİ ELE GEÇİRİYOR’

Rapp, Standart Innovation firmasının, müşterilerini izleme nedenininse topladıkları verilerle satışlarını arttırmak olduğunu söyleyerek “Cihaz, cep telefonu veya evdeki kablosuz ağınıza bağlandığınız ve kimliğinizin tespit edilmesini sağlayan IP adreslerini ele geçiriyor” dedi.

Kaynak Sputnik News

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: