Michelin yıldızlı şefler Olimpiyatlardan artanlarla her gün 5.000 yoksula yemek hazırlıyor

0

Dünyanın farklı ülkelerinden bütün atletler Olimpiyat oyunları için Rio de Janeiro’ya toplandı. Göz kamaştırıcı sahaların yer aldığı yeni inşa edilmiş olan Brezilya’daki Olimpiyat Köyü’nde gün boyunca çeşitli kutlamalar yapılarak ziyafet çekiliyor.

Fakat madalyonun öbür yüzü çok farklı. Ekonomik krizdeki ülkede binlerce Brezilyalı yoksulluk içinde sokaklarda yaşıyor. Duruma sessiz kalamayan Michelin yıldızlı İtalyan şef Massimo Bottura ve Brezilyalı şef David Hertz, bütün dünyanın kendilerinden övgüyle bahsetmesine neden olan bir işe imza attılar.

Michelin-chef-feeding-homeless-in-Rio-960x900

Olimpiyatlar ‘da yarışan 11.000 atleti doyurabilmek için tonlarca yiyecek hazırlanıyor. Maalesef, yine çoğu yiyecek israf edilerek çöpe atılıyor.

REFETTORIO+GASTROMOTIVA_AngeloDalBo_7190

Son derece taze olan meyve ve sebzelerin çöpe atılmasına gönülleri razı olmayan Bottura ve Hertz, arta kalan yiyecekleri kullanarak Rio sokaklarında yaşayan yoksullara yemek hazırlıyor.

rio-cooking_orig

Refettorio Gastromotiva adı verilen proje ile her gün 5.000 yoksulun karnı doyuyor.

0819-Rio-soup-kitchen

David Hertz, Reuters’a “Çöpe atılacak olan sebze, meyve ve mesela birkaç gün içinde tüketilmezse bozulacak olan yoğurt gibi malzemelerle yemek hazırlıyoruz. Açlıkla mücadele etmek ve insanlara güzel yemekler sunmak asıl amacımız” dedi.

26d7f237-7c17-47a4-ad51-5dd01dc0b3d7

 

Uygulama Olimpiyatlar’dan sonra da devam edecek.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: