Klitoris sünnetine karşı kağıttan kadın genital organları projesi ‘No More Cutting’

0

Özellikle orta Afrika kabile toplumlarınca ve bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanan kadın sünneti, klitorisin kesilerek alınması şeklinde görülen cerrahi uygulama. ‘No More Cutting’ kağıttan 1000 adet vajina tasarımından oluşan sergiyle bu korkunç gerçeğe dikkat çekmeyi hedefliyor.

kk

Klitoris sünneti, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılıyor.

kk6

Amsterdam Papersmith Studio’dan Mandy Smith, kağıt sanatçısı Oksana Valentelis, fotoğrafçı Kyla Elaine ve interaktif yapım şirketi Rastgele Studio ile işbirliği içinde yürütülen projede tüm şekil ve boyutlarda kağıt vajinalar sergileniyor.

kk4

Klitoris kesimi Afrika’nın büyük kısmında uygulanmaktaysa da türleri ve yaygınlığı bölgelere göre farklılıklar gösteriyor.

kk3

En yüksek oranda uygulandığı Somali, Cibuti, Eritre gibi ülkeler dışında sınırlı olsa da Batı Asya’da Suriye, Irak ve İran’da rastlanıyor. Güneydoğu Asya ülkelerinden Hindistan, Endenozya ve Malezya’da ise ritüel amaçlı, genitali çizerek kan akıtma şeklinde, uygulanmasına rastlanabiliyor.

kk2

Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Teşkilatı, Uluslararası Af Örgütü ve çeşitli dünya devletleri, “genital sakatlama” olarak adlandırdıkları klitoris kesimini, kadının kendisi ve doğacak çocuklarının sağlığı açısından son derece sakıncalı görmekte ve uygulamayı sona erdirmeye çalışmaktalar.

kk1

Jenital bütünlük savunucuları ise kadın ve erkek sünneti arasında ayrım yapılmasına tepki gösteriyor ve her iki uygulamayla birden mücadele edilmesini istiyorlar.

Yazar hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of Gurbetten Arıyorum and EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

Yorum yok

Bu da ilginizi çekebilir..

Çalışmadan 10 dakikada 100 $ kazanabilirsiniz!

İnternetin başında saatler geçirmeden, zaten yaptığınız şeyler sayesinde para kazanmak ister misiniz? Aşağıdaki 19 web sitesi,  oyun oynarken, komik kedi videolarını beğenirken, arabanızı servise götürdüğünüz için ...
error: