Kayışı koparanlara, devreleri yakanlara, kaç paraysa bastırıp vatandaşlığını alabileceğiniz 23 ülke

1

Ülkenin her noktasının olağanüstü hal bölgesine ve bir korku imparatorluğuna dönüşmesinin ardından, başka bir ülkeye yerleşmeyi daha ciddi düşünmeye başlayanlar için, parayla vatandaşlık satan 23 ülkeyi derledik.

1. Malta

malta1

Malta 650 bin Euro karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. AB vatandaşı olma şansı, Schengen Bölgesi’nde bulunması ve ABD ile vize anlaşması olması Malta’yı diğer ülkelerden ayırıyor.

 

2. Singapur

Singapore

Hesabınızda 2 milyon dolar varsa Singapur vatandaşlığı için de hakkınız var. Fakat bir şart daha var; yıllık 160 milyon dolar civarında bir ciroya sahip olmalısınız. Yani bu epey tuzlu bir seçenek.

 

3. Avusturya

Ekran Resmi 2016-07-20 09.31.03

Avusturya da para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor ama ne kadar para talep ettikleri bilinmiyor, gizli tutuyorlar. Vatandaşlık için para dışında sıradışı bir yetenek veya başarı öyküsü şeklinde ilginç istekleri de var. Yani dilinizi burnunuza değdirebiliyorsanız başvurmaya değer.

 

4. Belçika

Belgium-4

Belçika vatandaşı olmak için en az 3 yıl Belçika’da yaşamanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirirseniz devlet tarafından sizin için belirlenen bir miktar para karşılığında Belçika vatandaşı olabiliyorsunuz.

 

5. Güney Kıbrıs

Girne ( Kyrenia ), North Cyprus

Resmi olarak tanımasak da Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs Rum kesiminin vatandaşlık hakkı için talep ettiği para 3 milyon Euro.

 

6. Karadağ

Ekran Resmi 2016-07-20 09.31.54

500 bin Euro’nuz varsa Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan küçük Balkan ülkesi Karadağ’ın vatandaşı olabilirsiniz.

 

7. Antigua ve Barbuda

antigua-and-barbuda-

Her şeyi bırakıp dünyanın sahil kasabasına yerleşmek için ideal. Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki cennet gibi doğasıyla bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda, vatandaşlık için 400 bin dolar istiyor.

 

8. Dominika

dominica-7

Küçük Antiller’de bir ada devleti ve resmi dili İngilizce olan Dominika, vatandaşlık hakkı için doğrudan para istemiyor. Dominika’da 100 bin dolar karşılığında yatırım yaparsan vatandaşlığı da kapıyorsun.

 

9. Dominik Cumhuriyeti

dominican-republic

Dominika ile karıştırılmaması gereken bu ülke de vatandaşlık için 100 bin dolar istiyor ama tek kişiyseniz. Evli veya çocukluysanız bu tutar 200 bin dolar oluyor.

 

10. Grenada

grenada

Vatandaşlık hakkı için 100 bin dolarlık yatırım şartı koşan bir diğer ada ülkesi de Grenada . Karayip Denizi’nin doğusunda yer alıyor.

 

11. St.Kitts ve Nevis

St.Kitts_Basseterre

Karayipler’deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan bu federal ülke 250 bin dolar karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. Ancak bir istisnası var. İran vatandaşlarına vatandaşlık verilmiyor.

 

12. ABD

usa

1 milyon dolarlık şirket kurar veya hükümetçe belirlenen bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yaparsanız süresiz oturma izniniz oluyor. Ve beş yıl Amerika’da bulunursanız vatandaşlık geliyor.

 

13. İngiltere

big_ben_london_great_britain

Birleşik Krallık’ın vatandaşı olmak istiyorsanız 5 yıl süreyle 1 milyon poundluk yatırım yapmanız gerekiyor.

 

14. Makedonya

mace

400 bin euro değerinde yatırım yapıp en az 10 işçi istihdam ederseniz Makedonya vatandaşı olabilirsiniz.

 

15. Bulgaristan

bulgaria-bansko

En az bir yıl ikamet ettiyseniz 1 milyon leva’lık (1,2 milyon dolar) yatırım yaparsanız vatandaşlık alabiliyorsunuz.

 

16. Arnavutluk

albania-

Arnavutluk’un şartı da 200 bin dolar yatırım yapmak.

 

17. Almanya

Dresden Silhouette

Almanya vatandaşlığı için gerekli olan minimum yatırım miktarı 250 bin Euro. Bununla Alman vatandaşlarına istihdam yaratırsanız oldu bu iş.

 

18. Guatemala

guatemala_-_Lake_Atitlan

Beş yıllık devlet tahvillerine en az 50 bin dolarlık yatırım yaparsanız Guatemalalı olabilirsiniz.

 

19. Hong Kong

Ekran Resmi 2016-07-20 09.31.34

Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı; en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi Hong Kong vatandaşlığı için yaklaşık 1 milyon 260 bin dolar tutarında bir yatırım yapmanız lazım.

 

20. Kanada

Canada-1

800 bin dolarlık varlığınız varsa ve ülkede 400 bin dolarlık yatırım yaparsanız artık Kanadalısınız.

 

21. Slovakya

Orava-Castle-Slovakia

AB ülkesi Slovakya vatandaşlık için 1 milyon Euroluk yatırım istiyor.

 

22. İrlanda

Dunluce Castle

500 bin dolarlık yatırım yapmanız gereken bu AB ülkesinin vatandaşlığı için hükümetin belirlediği tarihi beklemeniz gerekiyor. 3 ay mı olur 5 yıl mı olur artık onlara kalmış.

 

23. Uruguay

uruguay

Uruguay vatandaşı olmanız için yüklü miktarda paralar vermeniz gerekmiyor. Sadece bulaşıcı hastalığınız olmaması ve aylık 1200 dolar maaşınız olması yeterli. 3 yıllık ikamet sonunda Güney Amerika’nın Avrupai ülkesi Uruguay’ın vatandaşı olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

1 comment

  1. Kadir 22 Temmuz, 2016 at 08:55 Cevapla

    Ne varsa Güney Amerika’da var.. Almanya’nın ki de diğer AB ülkeleri göz önüne alındığında gayet iyimiş.. Yalnız Avustralya yazılmamış ama o da uygun şartlara sahip. Araştırılabilir..

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: