Karton mobilyalarla evinizin dekorasyonunu bedavaya yenileyin

0

Bahar geliyor. Evlerde temizlik ve dekorasyon maratonları başlamak üzere. Diyelim evin şekli şemali artık sinirinize dokunmaya başladı. Dekorasyonu değiştirmek istiyorsunuz. Veya öğrencisiniz ve eve çıktınız. Yeni eşyalara ihtiyacınız var. Ama bunun için su gibi para akıtmak istemiyorsunuz. Artık kendi mobilyanızı evde kendiniz imal edebilirsiniz. Hem de karton koli fiyatına!

cardboard-furniture-5_tjlTy_1822

Bugün kalkıp bir mobilyacıya gitseniz, hele ki aradığınız şeyler ‘iki kanepe, bir masa’ formunun ötesine geçiyorsa, işiniz zor demektir.

 

Corrugated-Cardboard-from-Sanserif-Creatius_5

Efendim yapıştırıveriyorlar hemen alnınızın çatına ‘özel tasarım’ etiketini. O istenilen formda eşyalar bulunana kadar dükkan dükkan dolaşılacak, hem de en ucuzu aranacak.

Corrugated-Cardboard-from-Sanserif-Creatius_6

Üstelik eli boş çıktığınız her dükkanın satıcısıyla da karşılıklı ufak çapta bir kaprislenme yaşanacak. Zor…

corrugated-cardboard-furniture

Peki zorunda mısınız? Belki de hayır. Kendi mobilyalarınızı artık çok ucuza kendiniz imal edebilirsiniz, hem de karton kolileri kullanarak.

 

corrugated-cardboard-furniture-long-chair

Minimalizmi hayat felsefesi olarak benimseyenler için gelsin: Artık ben eşyaların değil, eşyalar benim esirim.

Emilie-Mazeau-Langlais-Cardboard-Furniture-1

Akla gelen ilk soru ‘Tamam da bu eşyalar yüke dayanır mı?’ olacak elbette. Çok zora gelmediği sürece evet. Çünkü karton koliler yük taşımak üzere dizayn edilmiş materyaller. Kağıt katmanların arasındaki oluklar yükün tabana eşit dağılmasına yardımcı oluyor.

,Emilie-Mazeau-Langlais-Cardboard-Furniture-3

‘İyi de bu işe ne kadar para harcarım?’ diye merak edenler için: ülkemizde her köşe başında atık yük kolisi dağlarını akşam saat 8 gibi bulabilirsiniz. Bedavadır. Gün içinde uğradığınız dükkanlardan da bu kolileri isteyebilirsiniz. Memnuniyetle verirler, çünkü koyacak yerleri yok. Karton toplayıcılığı gibi mecburiyetten oluşmuş bir meslek bile var, düşünün o derece.

Emilie-Mazeau-Langlais-Cardboard-Furniture-5

Bunun dışında ağaç tutkalı,fırça,maket bıçağı gibi yardımcılara da ihtiyacınız olacak. Ama emin olun, bir koltuk takımı parası çıkmayacak cebinizden. İlk etapta belki muazzam tasarımlar yapamayabilirsiniz. Ancak internette bulabileceğiniz bir çok yardımcı video, şablon ve anlatım mevcut. ha ‘ben uğraşmam kardeşim,ama konsepti sevdim. ‘ diyenler için karton mobilya üretip bunları demonte şekilde satan şirketler de mevcut efenim.

Green-Card-Board-Chair-by-Tim-May-1-e1282215968375

Daha önce almış olduğunuz yan sanayi mobilyaların dayanımına yakın bir dayanımı olduğunu düşünebilirsiniz. Kalite beklentiniz çok yüksek değilse ve amaç hoş bir dekorasyonla ihtiyaç gidermekse, belki de karton sizin için doğru materyaldir?!  Sağlık açısından da kağıt oldukça sağlıklı bir materyal.

hole-collection-by-giancarlo-zema-for-origami-furniture-1

Baktınız olmadı kaldırın atın. Hafif olduğu için taşımakta zorlanmayacağınız eşyalarınız olması mutlaka hoşunuza gidecektir. Bozuldukları zaman yenisini yapabilir veya hiç üzülmeden çöpe atabilirsiniz.

 

Sillon

‘ E ben bunları hep bu renk kullanmaya mecbur muyum?’ diye düşünmenize de gerek yok. Çünkü karton kolay boyanabilen bir malzeme. Hem de en güzel yanı ise 1-2 saat gibi kısa bir sürede neredeyse tamamen kuruyabilmesi. Boyandığında sertleşmesi de bir avantaj.

modern-armchairs-and-accent-chairs

Çevreci bir bakış açısıyla olayı değerlendirirseniz, hem bir ağaç daha kesilmeden ve çevreyi kirletmeden bir atık malzemeyi geri dönüştürmüş olacaksınız. Hem de taksit kredi kartı mecelleşmeden, cebinizden çıkacak üç-beş kuruş malzeme parasına eşyalarınızı yenilemiş olacaksınız. Bir taşla bir kaç kuş. 🙂

hole-collection-by-giancarlo-zema-for-origami-furniture-3

Yaptıklarınızla da göğsünüzü kabarta kabarta öğünmek de cabası. Bu işler size fındık fıstık gibi gelir. Bir düşünün isterseniz? 😀

Yazar Hakkında

Güneş Kutlu

1* CMAS dalış Eğitmeni
Commertial diver
Altın Cankurtaran
Yüzme antrenörü

hiç yorum yok

error: