Karısı için ped icat etti!

0

Karısının âdet dönemlerinde sağlıklı olmayan yöntemlere başvurduğunu fark eden adam, kendisini karısı için hijyenik âdet bezi yapmaya adadı. Çevresinin sapık gözüyle baktığı Murugan, karısı tarafından terk edildi, ama vazgeçmedi. Yıllar süren çalışmadan sonra Hindistan başta olmak üzere, dünyanın her yanındaki dar gelirli milyonlarca kadının hayatını değiştirdi.

 

Güney Hindistan’da yaşayan Arunachalam Muruganantham, evliliklerinin ilk günlerinde karısı Shanti’nin hijyenik ürünleri karşılayamadığı için âdet dönemlerini eski bez paçavralarıyla geçiştirdiğini öğrendi. Muruga, karısına daha sağlıklı şartlar sağlayabilmek için ona hijyenik ped yapmaya karar verdi.

İnanılmaz hikayeyi Aljazeera’ya anlatan Muruganantham’a hayranlık duymamak elde değil.

Rulolarla örgü pamuk alıp, dikdörtgenler şeklinde kesti. Sadece iki günde, markette satılanların aynısından bir hijyenik ped yaptı. Pedi denemesi için karısına verdi, fakat karısının yorumu ”Bu hiçbir işe yaramıyor, ben eski bezlerimi kullanacağım.” oldu. Ama yılmadı.

Menstrual_Man_2

Muruga’nın pedler için doğru malzemeyi bulması yıllar sürdü. Dört buçuk yılın ardından pedlerin üretim sürecini hızlandıran üç makina yaptı. Kadınlar için iş imkânı yarattı. Şu anda 877 marka, 1300 makina ile Hindistan’ın 27 eyaletinde onun adet pedlerini üretiyor.

Savitaben Patel, CEO of Self Employed Women's Association (SEWA) and Assistant Project Manager, Nilam Solanki (R) check the quality of low cost sanitary pads made by members at their facility in Ahmedabad on September 3, 2012.  Prompted by the widespread suffering of women and girls in rural areas who continue to be plagued by unhygienic old cloth pieces or rags during their menstrual cycle  periods, SEWA has began manufacturing  low cost sanitary pads with the current production capacity at 2,000 pads per day. The price of each sanitary pad will be about one Indian rupee.   AFP PHOTO / Sam PANTHAKY        (Photo credit should read SAM PANTHAKY/AFP/GettyImages)

Ayrıca makinaları 17 ülkeye ihraç ediliyor. Muruga, makinalarını şirketlere satmayı reddediyor. Makinalarını sadece üretim yapmak isteyen kadınlara ve okullara satıyor. Kadınlar hem kendileri için ped üretiyor hem de pedleri satarak gelir elde ediyor.

SetWidth1200-IMG-3894

Muruga bugün Hindistan’ın en iyi bilinen sosyal girişimcilerinden biri. TIME dergisi, Muruga’nın ismini 2014 yılında dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterdi. Makinasını almak isteyen şirketleri hâlâ geri çeviriyor.

Beş yıl sonra yeniden bir araya geldiler

Shanti, beş yıllık ayrılığın ardından televizyonda gördüğü Muruga ile tekrar iletişime geçti. Tekrar bir araya gelen çift, her şeyin başladığı evde yaşamaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: