Hrant Dink Vakfı’ndan Gezginlere Büyük Hediye KarDes App

0

Hrant Dink Vakfı, İstanbul’un ortak dokusuna ve çokkültürlü hafızasına ışık tutan bir gezi rehberi olarak tasarladığı KarDes mobil uygulamasını kullanıcılara sundu.

Kültür Servisi’nin haberine göre; kullanıcılarına İstanbul’daki 900’e yakın çokkültürlü yapıyı keşfetme, hafıza turları ile semtlerde yaşamış kişilerin hikâyelerini dinleme, semt ve mekânların eski fotoğraflarını görme imkânı sunan mobil uygulama, İstanbul’un çoğulcu hikâyesini paylaşmaya yardımcı olacak.

Ece Dizdar, Ceylan Ertem, Hayko Cepkin, Mahir Günşıray, Banu Güven, Nejat İşler, Ercan Kesal, Lale Mansur, Yekta Kopan, Eric Nazarian, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran ve Ayla Jean Yackley’in sesleriyle katkı sundukları uygulama, bilinen semtlerin bilinmeyen mekânlarını görünür, hikâyelerini duyulur kılmayı hedefliyor.

Kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan hafıza rehberiyle kullanıcılar camiler, sinagoglar, okullar ve mezarlıklar gibi yaklaşık 900 mekânın kültürel envanterini keşfedebilecek.

Birbirine yürüme mesafesinde bulunan 9 ila 15 duraktan oluşan hafıza turlarında kullanıcılar, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yaşamış insanların hikâyelerini dinleyerek mekânları gezebilecekler.

Kapsamlı bir araştırma sonucunda hazırlanan ve her biri ortalama iki saat süren turlar, İstanbul’un toplumsal belleği göstermeye katkı sağlayacak.

Tükçe ve İngilizce dillerinde, kişisel bir gezi rehberi olarak tasarlanan KarDes, hem App Store hem de Play Store üzerinden ücretsiz indirilebilir.

KarDes App

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: