Hindistan’ın tablo taksileri yolculuğunuzu renklendirecek!

0

Çok aceleniz vardı, ‘hemen şur’dan bi taksiye’ atladınız.Her yer gri. Hava zaten yağmurlu. Trafik de kalabalık. Olmaz ya, olur da bir de kulaklıklarınızı evde unuttunuz.  Kendinizi hiç dinlemediğiniz müzikler, korna sesleri, politika, hava durumu ve bilumum konu hakkında uzun sohbete hazırlayın . Muhtemelen taksi şoförünün zaten çok canı sıkılıyor bugün. Bu kasaveti dağıtmanın tek yolu cama sığınmak veya uyuyor taklidi yapmak değil sayın baylar ve bayanlar.

Her biri yürüyen bir sanat eseri olan Mumbai taksileriyle tanışın. Bu sefer yolculuğunuz o kadar renksiz gitmeyecek.

taxi-12

Türkiye’ de herhangi bir taksiye bindiğinizde etrafınıza bir bakın. O takside eski veya şoförün hanımının zevkine göre örülmüş herhangi bir parça yoksa dikkat çekici pek bir şey de yok demektir. Genel görünüş aynıdır. Gri kumaş kaplamalar, taksi metre, belki bir-iki tane de aynadan sallanan araba kokusu.

taxi-11

Hindistan’da  yaratıcı düşünen bir firma hem taksi şoförlerine hem sanatçılara yardımcı olacak bir yenilikle çıkageldi. Firma taksi sürücülerine taksilerinin iç görünüşünü, yerel sanatçılar tarafından tasarlanmış sanat eserleriyle kaplama şansı tanıyor.

 

taxi-10

Mumbai menşeili Taxi Fabric firması şoförlerin taksilerinin her bir santimetre karesini kaplayabilecekleri üzerinde dikkat çekici desenler olan kumaşlar üretiyor.

taxi-9

Taxi Fabric iç dizayn, reklamcılık ve promosyon kavramlarına yeni bir bakış açısı getirmiş. Ayrıca taksi şoförlerine ve yerel sanatçılara ciddi fayda sağlamış.

taxi-8

Taksilerinin içini tekrar dekore eden şoförler, müşterilerin taksileri daha fazla kullanmaya başladığını ve daha çok bahşiş bıraktıklarını ifade ediyor.

taxi-7

Ayrıca ressamlar da eserlerini çok daha geniş bir kitleye gösterme şansı bulmuşlar. Her koltuğun arkasındaki belirgin etiketler sayesinde de bu kitleler ressamların kim olduklarını tanıyabiliyorlar.

taxi-6

Taxi Fabric sitesinden bir alıntı:

Hindistan’daki özellikle de Mumbai’ deki taksiler tek pratik ulaşım aracı değil ama aynı zamanda kültürün ikonik birer parçaları.

taxi-5

Her taksiye şoförü  tarafından ne kadar özen gösterilse de –rakiplerinden ayırmak için-,  kumaşı ile ilgili çok küçük bir fikir verildi:  Taksilerin koltuklarını kaplayan tasarımlar çoğunlukla fonksiyoneldir, unutulabilir.

taxi-4

Mumbai’ nin dikkat çekici tasarım yetenekleriyle bu şekilde olmak zorunda değil.

taxi-3

Tasarım, bir iş veya basitçe okulda öğrenilen bir ders olarak, Maalesef Hindistan’da yeterince tanınmıyor. Eski kuşaklar onu anlamıyor, tasarım onlar için bir fonksiyonu yerine getirmeli. Bir çok insan tasarımın gerçek bir etki yaratabileceğinden habersiz.

taxi-2

Genç insanların yeteneklerini gösterebilecekleri çok az yer var. Bu bakış açısını değiştirmek zor.

taxi-1

Taxi Fabric bu yargıyı yıkmaya niyetli görünüyor. Gördüğünüz gibi başarıyor da…

 

Yazar Hakkında

Güneş Kutlu

1* CMAS dalış Eğitmeni Commertial diver Altın Cankurtaran Yüzme antrenörü

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: