Herkes boyuyor da, nedir bu ‘mandala’?

0

Mistizme, okültizme ve Hint kültürüne aşina olanların aşina olduğu, son zamanlarda da büyükler için tasarlanan boyama kitaplarıyla iyice hayatımıza giren rengarenk mandalalar aslında nedir, sizin için derledik.

Çember ya da daire anlamına gelen Mandala, aslında vücudumuzun ve zihnimizin içinde ve dışında sonsuzluğa uzanan ve varlıkla, birlikle, bütünlükle ilişkimizi işaret eden bir kozmik diyagram.

Mandala-Kalachakra

Mandalalar, ismiyle anılmasa da, İslam sanatında da muhteşem örnekleriyle karşımıza çıkıyor. Hayatın her alanında yer alan hemen tüm İslami süsleme sanatlarının, mandala üslubu taşıdığını görüyoruz.

tumblr_nl6b9cMdlP1tbnreho1_1280

Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere mandala deniyor.

joy___mandala_by_lilyas-d62o796

Budizm’de Mandalalar, onu ‘temaşa’ eden için, evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı, insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Amitayus_Mandala

Mandalalar, hayatın her alanında değişik şekillerde karşımıza çıkarlar. Dünya, Güneş, Ay, ailemiz, arkadaşlarımız ve topluluklarda belirir.

Mandalaların, yaşamın sonsuzluğu kavramını simgeleyen yuvarlak tasarımları vardır. Birçok mandala bir birey ya da grup için manevi öneme sahiptir.

mandala_hd_2_by_relplus-d5neysk

Hinduizm‘de Şiva ve Sakti‘nin kozmik dansını, Budizm‘de Buda Diyarını veya Buda’nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunur.

Hindular, mandalaları spiritüel / manevi araç olarak kullanan ilk toplulukların başında geliyor, fakat mandalaların en bilinen olanları, Budistler tarafından yapılmış olanları.

sand-mandala

Mandala çizmek, evren ile bir olmak için bir meditasyon aracı olarak kullanılır. Fakat tabi ki sadece bir mandalayı inceleyerek ya da çizerek bu ruh halini elde edebilen çok kişi yoktur.

Yahudi, Hristiyan, Müslüman, Budist, Pagan ya da herhangi bir inançtan herhangi biri için bir mandalanın yaratılmasının arkasındaki sembolizm, önemli bir anlam taşıyabilir.

Isfahan_Lotfollah_mosque_ceiling_symmetric

Mandalalar, tüm yaşam yolculuğunu sembolize eden bir kişi tarafından oluşturulmuş olabilir. Yahut bir kişinin başından geçen bir hikayeyi de anlatıyor olabilirler. Bazı durumlarda birinin hayattaki yolunu bulmasına yardımcı olur, bazen de grupların ve ağların büyümesine katkıda bulunurlar.

stone-art-mandala-elspeth-mclean-canada-11-605x605

Mandalalarda temel prensip, belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına yerleştirilen şekil ve desenler üzerine kuruludur. Dıştan içe, ya da içten dışa doğru boyanabilirler, ancak önemli olan sırayı bozmamaktır.

stress_less_coloring_mandalas_available_now__by_mandala_jim-d8ybxch

Şimdilerde ruhsal olarak insan zihnini rahatlatan bir uğraş olarak bilinen mandalaları, genellikle daire veya kare formunda her şeyin mistik merkezini sembolize ediyorlar.

 

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: