Her katında başka bir hayat, 10 katlı Sovyet Apartmanında Yaşam

0

Romanyalı fotoğrafçı Bogdan Gîrbovan, Bükreş’te 10. katta yaşadığı binada alt katındaki aynı planlı dairelerde yaşanan hayatları fotoğrafladı. 1966 yılında Sovyet döneminde inşa edilen binadaki tek odalı dairerde yaşayan komşularının hayatlarını tamı tamına aynı açıdan fotoğraflayan Gîrbovan, farklı sosyal sınıflardan insanların aynı daireleri nasıl kullandıklarını gözler önüne seriyor.

1. Kat

BogdanGirbovan1

Daire #7’de yaşayan ismini vermek istemeyen emekli hanım, daha önce banknot tasarımcısı olarak çalışıyormuş. Ev sahibi olan hanım, 10 yıldır bu tek odalı dairede tek başına yaşıyor.

2. Kat

BogdanGirbovan2

Daire #12’de yaşayan anne kız hanımlar, bir zamanların ünlü isimlerinden. Eski atlet olan kadın, hayatını seyahat ederek geçirmiş. Kocası öldükten sonra annesinin yanına taşınan kadın ve annesi, dairenin sahipleri.

3. Kat

BogdanGirbovan3

Daire #17’nin sahibi uzakta yaşıyor. Daire de satılık olduğu için boş. Apartman yöneticisi Mr. Cojanu Ilie sayesinde daireye giren fotoğrafçı, Cojanu’nun da fotoğrafta yer almasını istemiş. Cojanu, bunu tek bir şartla kabul etmiş; “Yalnız kameraya bakmayacağım. Sonuçta apartman yöneticisiyim…”

4. Kat

BogdanGirbovan4

Daire #22’de yaşayan Don Lucas, (takma isim kullanmayı tercih ediyor) İspanya’dan geçtiğimiz günlerde dönmüş ve dairede kız arkadaşı ile birlikte yaşıyor.

5. Kat

BogdanGirbovan5

Daire #27’de yaşayan bayan Suhariuc Ioana, 1967’den beri burada yaşıyor. 1982’de tek başına yaşamaya başlayan kadın, 1989’dan beri kedisiyle birlikte.

6. Kat

BogdanGirbovan6

Daire #32’de yaşayan ve tanınmış biri olan kiracı kadın, fotoğrafta yüzünün görünmesini istememiş.

7. Kat

BogdanGirbovan7

Daire #37’de tek başına yaşayan Ionut, apartman yöneticisi Coanju Ilie’ye göre tam bir çapkın ve biraz işitme problemi var. Ama kesinlikle iyi bir adam.

8. Kat

BogdanGirbovan8

Daire #37’de yaşayan çift Ene’ler, 1967’den beri bu dairede yaşıyorlar. Bay Ene, uzun zamandır yatağa bağımlı yaşıyor.

9. Kat

BogdanGirbovan9

Daire #47’de yaşayan emekli Bayan Bita, 1967’den beri bu dairede tek başına yaşıyor.

10. Kat

BogdanGirbovan10

Daire #52’de yaşayan Bogan Gîrbovan tek başına yaşıyor.

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: