Haftalık Penguen’e ‘asıl’ Penguen Dergisi’nden cevap geldi!

24

Kapanacağını duyuran Haftalık Penguen Dergisi’ne dair yapılan haberler üzerine,  isim hakkının sahibi olan ‘asıl’ Penguen’den cevap geldi.

Geçtiğimiz günlerde, birkaç sayıdan sonra maddi zorluklardan ötürü yayın hayatına son vereceğini duyuran Haftalık Penguen Dergisi’ne dair sosyal medya üzerinden destek ve bağış kampanyalarının ardından, 2001 yılında yayınlanmaya başlayan ve derginin isim hakkının sahibi olan aylık kültür sanat dergisi Penguen’in imtiyaz sahibi Kamar Ararat Kalpakçiyan’dan den cevap geldi. Kalpakçıyan, tepkisini Instagram üzerinden yayınladığı mesaj ile duyurdu:

“Arkadaşlar, internet üzerinde dönen bazı haber ve kampanyalar üzerine size biraz bilgi sunma ihtiyacı duydum. Malum, bir dergi maddi zorluklar yüzünden kapanıyor ve bu konuda yardım kampanyaları düzenleniyor.

Öncelikle, bu derginin adı “Penguen” değil, “Haftalık Penguen”dir. “Haftalık” kelimesi her ne kadar periyod, yani bir zaman aralığı bildirdiğinden farklı bir isim yaratmasa da, dergiyi çıkaranlar bu yöntemi bulacak kadar akıllı olduklarından, böyle harika bir yol buldular dergiyi çıkarabilmek icin. Peki neden mi “Penguen” ismini kullanamadılar? Çünkü o ismin hakları, o dönem benim çıkardığım bir kültür-sanat (ve edebiyat) dergisine aitti.

Şu anda sizin hırsızlığa, zorbalığa ve haksızlığa karşı duruşu olduğunu düşündüğünüz bu yeni dergi, tam da bu değersizlikler üzerine hakkı olmadan, tehditle, zorbalıkla ismimize el koydu!
“Oğlum, senin kıçıkırık edebiyat dergini kaç kişi okuyor, sesini kim duyar, biz bir karikatürle milyonlara ulasırız, bir daha eline kalem alamazsın” sözleriyle yıllardır hayatımı zindan eden bu insanlar mı zorbalığa, haksızlığa karşıymış?

O dönemde beş parasız, borç içinde kaldığımı gördüklerinde pişkin pişkin gülerek “bi şey olmaz ya, arada sırada uğrarsın, sana birkaç sayfa kağıt veririz, yazılarını yazarsın” diye dalga geçen insanlar, bugün maddi sebeplerle dergilerini kapatmak zorunda kalıyorlar. İşte bu yüzden de, onların bugün yaşadıkları salt maddi bir sorun değil, “Karma”nın ta kendisidir…

Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarıma o dönem yaşananları daha ayrıntılı bir şekilde anlatırım…
Hepinize sevgiler…”

 

 

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

24 comments

 1. Görkem Nurata 26 Nisan, 2017 at 11:55 Cevapla

  Bu konuyu hele bu zamanlama ile dile getirmek hiç hoş değil.

  Bir kere “Penguen” çok özgün bir isim değil, bir hayvan türünün adı, sanki sizin adınız soyadınızla dergi çıkarmışlar gibi alınganlık yapmanız ve sahiplenmeniz çok anlamsız.

  İkincisi, yıllardır bu dergi var, madem ilk çıktığında, dergi adı marka olurken bu savunmanızı bu şekilde taşısaydınız, o zaman ya da bu kadar yıllardır niye kimse duymadı bunu da şimdi zor duruma düşünce ortaya çıkıyor?

  Son olarak da “Düşene bir çamur da ben atayım” deyip buna da “karma” derseniz, hiç kusura bakmayın ama böylesi bir davranışla karma kavramına bile çamur atmış olursunuz ve bu kötü durumdan kendi reklamınızı yapmaktan başka derdiniz de olmadığı da açıkça anlaşılmış olur.

  Bence yapmayın, etik de değil, hiç hoş da değil, her şeyden önce ayıp.

  • Veli 26 Nisan, 2017 at 14:16 Cevapla

   O zamanlar internet yaygındı, sosyal medya vardı, senin de cebinde son model telefonun vardı zaten, dünyada olup biten her şeyden anında haberdar oluyordun, ama bu adam savunma yapmadı değil mi Görkem Nurata?

   • Görkem Nurata 26 Nisan, 2017 at 16:24 Cevapla

    Evet vardı, gayet yaygındı, ben sanırım 95 yılından beri aktif olarak internet ve o zamandan beri de en uygun telefonu kullanıyorum hakkaten, bilmem gereken her şeyden de anında haberdar oluyorum mevzu o ise; yayıncılıkla uğraşan birinin de bu imkanları kullanmasını ve aynı şekilde bilmesini beklerim.

    Ama mevzu o değil, esas konu şu ki; ben bizzat da Penguen mizah dergisindekileri tanıyan ve çok kısa süre orada çalışmış biri olarak diyebilirim ki bununla ilgili herhangi bir şey duymadık, görmedik, bu iddia ettiği şeylerin söylendiğine dair de kendi işkembesinden başka bir delil ve kanıt sunmadığı sürece sadece kendi kimsenin şimdiye kadar duymadığı dergisinin reklamını yapmak için zor durumlarında bu çizgi emekçilerine saygısızca çamur attığı ile kalır.

    Bu iş böyle internette kaynaksız çamur atarak olmaz, isim hakkı ise derdiniz, uluslararası copyright kanunları var, gider bu yolları kullanır, hakkınız varsa kanun önünde de alırsınız, diğer dergi ya da isminizi kullanan kim ise adını değiştirmek zorunda kalır, sonra böyle ucuz ve bayağı işlerle yüzgöz olup markanızın değerini düşürmezsiniz.

    Ayrıca iddia ettiği gibi bir bağış, yardım beklentisine yakın bile bir şey bildiğim kadarıyla dergi varolduğundan beri hiç olmadı, özellikle eklemek lazım.

  • Gozde 26 Nisan, 2017 at 22:18 Cevapla

   Olayi hukuksal olarak degerlendirebilecek bilginiz yok gibi duruyor. Penguen ozgun bir isim olmayabilir, onemli olan tuketici gozunde yarattigi intibadir. Eger tuketici Penguen’i gorup iki dergiyi ayni dergi saniyor ve karistiriyor ise orada hak ihlali olabileceginden bahsetmek gerekiyor. Bunu fikri mulkiyet hukuku alaninda uzman bir avukat olarak yaziyorum.

   Hukuk, “ayiptir, dogru degildir”e bakmaz maalesef.

   Onun disinda isim hakkina sahip kisinin zamanlamasi konusunda bir yorumum yok. Belli ki maddi amaci olmadan, duygusal bir sekilde hareket etmis, cok ustune gitmemek gerek. Tuketici olarak haklarini aramada maddi imkan temin edememis kimselerin yaninda olmayi hakkaniyete daha uygun buluyorum, yapilan iddia gerceklikten uzak ise zaten Haftalik Penguen dergisi gerekli aciklamayi yapar.

   • Görkem Nurata 27 Nisan, 2017 at 13:13 Cevapla

    Gözde, hukuk “ayıptır, doğru değildir”e baksın demiyorum, onu bu post’u atan kişiye diyorum. Hukuk açısından dediklerim dikkatinden kaçmış galiba.

    Hukukla ilgili dediğim en önemli şey kısaca şu:
    “Bu iddia ettiği şeylerin söylendiğine dair, iddiayı atanın kendi işkembesinden başka bir delil ve kanıt yok.”

    Umarım bu sefer doğru okur ve anlayabilirsin, ayrıca seviyesine inip cevap vermeye değer bile olmayan bir mevzu için zaten kapanma işleri ile uğraşan insanlardan bir de açıklama beklemeye sanırım gerek yok, değil mi?

  • Mesut 28 Nisan, 2017 at 06:17 Cevapla

   Etik mi? Adamlar bile bile adını kullanmışlar, etik bu mu? Belki ilk çıktığında twitter instagram falan olmayınca itirazını duyuramamıştır. Siz bilmezsiniz ama öyle zamanlar da vardı bu dünyada.

 2. Melih Gürsoy 26 Nisan, 2017 at 16:43 Cevapla

  Görkeme katılıyorm ve ek olarak madem telif hakkın var niye dava açmadın hadi herşeyi geçtim daha iyisini yapsaydın madem de senin adını duysaydık değil mi? Bir grup senin düşüncen olsun yada olmasın senden daha iyi birşeyler ortaya cıkarıyorsa ve yıllar sonra bir şekilde düşüyorsa bu söylemler kıskançlıktan başka birşey değil.

  • Mesut 28 Nisan, 2017 at 06:22 Cevapla

   Yazmış adam “param yoktu” diye. Hiç telif davası gördünüz mü? Kaç yıl sürer biliyor musunuz? Özellikle de o tarihlerle ilgi…. aman neyse.

 3. Özgür Kande 26 Nisan, 2017 at 20:07 Cevapla

  “Oğlum senin kıçıkırık edebiyat dergini kaç kişi okuyor, sesini kim duyar, biz bir karikatürle milyonlara ulaşırız, bir daha eline kalem alamazsın”
  Bu sözler inandırıcı gelmedi, hem de hiç.

 4. Tayfun 26 Nisan, 2017 at 20:17 Cevapla

  Çok saçma olmuş bencede. Ayrıca biz adı penguen olduğu için mi sevdik o dergiyi… Aynı kulvarda da değilsiniz ayrıca bu neyin üzüntüsü neyin kafası

 5. crow 26 Nisan, 2017 at 20:57 Cevapla

  telif hakkıyla ilgili bir olay yok derginin kapağında kocaman haftalık penguen yazıyor. insanların dilinde penguen ismi kalmış genel bir isim bu . yani yasal olarak hiç bir itiraz kabul edilmez .ayrıca böyle bir zamandayken çıkıp böyle bir açıklama yaparsanız suçlu duruma düşersiniz .. ben yıllardır haftalık penguen dergisini alıp okuyorum kültür sanat olarakta dergiler alıyorum penguen kültür dergisini hiç bir rafta görmedim buda demek oluyorki adamlar zaten düştü zaten yaram var gocunuyorum birde ben vurayım ne koparırsam kardır düşüncesiyle harekete geçersen dediğim gibi suçlu duruma düşersin ….

 6. Ertuğrul 27 Nisan, 2017 at 00:35 Cevapla

  E peki sonuç ne? Sen o kıçıkırık edebiyat dergini çıkarmaya devam ettin mi? Devam ettinse insanlar Aaa ben edebiyat dergisi Penguen i alacaktım ama olmzzz bu isimle bir de mizah dergisi var almam ayol bu edebiyat dergisini deyip vaz mı geçti almaktan? Yoksa siz mi “Naayırr olamzzz ben başkalarının da kullandığı adla dergiyi çıkarmam deyip zaten kapamış mıydınız? Yahu arkadaş Ben sana bir şey söyleyeyim mi? Penguen mizah dergisinin sana faydası olmuştur zararı olmamıştır. Nasıl bir fayda mı? Hani pek bayiilerde de yokmuş dergin ama olan yerlerde belki birileri dergini penguen mizah dergisi zannedip almış olabilir sayelerinde üç beş fazla satmış olabilirsin. 😀 Neyse şaka bir yana şu “kıçıkırık”” lafı hoşuma gitti bu isimle bi dergi çıkarsak bence kesin tutar valla 🙂 Penguenden edebiyat dergisi ismi oluyorsa kıçıkırıktan da mesela bir ekonomi dergisi adı çıkabilir.

 7. Halit 27 Nisan, 2017 at 07:35 Cevapla

  Kapitalizmin insanları getirdiği nokta gerçekten çok acınası. Bir yanda sol ağırlıklı bir mizah dergisi, öte yanda kapitalizm güzellemesi yapıp dergiyi savunan okurları. “Divi icmidin mi” demek her zaman işin en kolay yolu, iş ahlaklı olmaya gelince değişiyor tabii. Ahlaklı olmak zor, ahlak güzellemesi yapanlar için daha da zor.

 8. flamenco72 27 Nisan, 2017 at 11:18 Cevapla

  Gerçek penguen haftalık penguen dergisi gibi yayın yapsa ya…Haftalık penguen dergisinin bu ismi ile haksız rekabet yarattığı izlenimi olsa da…yargı kararı herkesi bağlar..Şu halde yargı kararı var mı yok mu bilmiyorum..Ama “haftalık penguen dergisi” isminin tescilinde hukuk bakımından bir mahsur olmadığına dair bir karar var ise..bence en kıyak hamle PENGUEN dergisinin haftalık penguen dergisi formatına dönüp raflarda yer almasının ardından isim değerini arttırıp satılması veya sürüdürülebilirlik yakaladığı hallerde yayın hayatına haftalık mizah dergisi olarak devam etmesi olur kanımca….

 9. Bora 27 Nisan, 2017 at 15:51 Cevapla

  Haftalik Penguen dergisi, cikardigi ciltlerde (belirli sayilarin toplami tek kitapta) ismini PENGUEN olarak kullanmis. Evet haftalik olarak cikan dergilerde ‘Haftalık’ ibaresi yer aliyor ama yine de orijinal PENGUEN dergisinin ismini zedeledigi ortada. Atilan ithamlarin dogruluk derecesini bilemiyorum yine de.

 10. Mesut 28 Nisan, 2017 at 06:38 Cevapla

  Adamlar “yeterince para harcamıyorsunuz bize. o sebeple dergiyi kapatıyoruz” diyor, Bizim geçen hafta ergenlikten çıkmış tiplerimiz “ablası yüzünden sevgilisiyle görüşmesi engellenmiş” gibi davranıyor. Yok “aynı kulvarda değilsin”, yok “etik değil yaptığın”, “senin dergini görmedik”, “efenim penguen genel hayvan ismi”… “örtmen bana taktı” mağduriyetinden öteye geçmemiş tipler herhalde. Bir kere, o dergiyi göremezsiniz ve alamazsınız; siz sadece karikatür arayıp, bulup, okuyorsunuz. Kendinizi kültürlü sanmanıza bu yetiyor. Bu dergi yalnızca 5 bayide satılıyor olsa bile, bilerek aynı adla dergi çıkarmaları ve hatta bunun olası isim hakkı sorununu aşacak metodu da koymaları adamların bilinçli olarak bu ayıbı yaptığını gösteriyor. Onlara sorsanıza “başka hayvan mı kalmamıştı” diye. Aynı kulvar maynı kulvar saçmalığı ise saçmalık işte. İkisi de dergi. Biri dergi, öbürü emlakçı değil. Çok denemek istiyorsanız çok sevdiğiniz Starbucks’la bir test yapın. “Günlük Starbucks Döner” açın bakalım, maceralarınızı okuyalım 🙂 etik nedir kanun nedir telif nedir ve piyasada nasıl işler bilmeden atan tutan ergenlere bir de bu hormon coşturan aylarda bunları anlatmak zor. Bro, sevgilin seni paran yetmediği için terketti. Bundan ötesini kendine sor.

 11. Katre 28 Nisan, 2017 at 10:15 Cevapla

  Açıkçası zamanlama bana da manidar geldi.
  Avukat hanıma bu katılıyorum. Halkın gözünde algıyı bozacak haftalık aylık ev iş vs gibi genelleme içeren kelimeler isimlendirmeye dahil olmuyor. Daha önce çalıştığım bir firmada böyle bir durumlarşılaşmıştım. İsim hakkı alırken bu ek kelimeler çıkartılıp özgün olan isim alınıyor. Yani isim hakkı penguen de bunun başına ister haftalık getir ister aylık ister penguen ege de isim hakkı aynı oluyor. Burada soru şu asıl isim hakkı kimde. Asıl isim hakkına sahip olduğunu iddia eden taraf gerçekten bu hakka sahip olsa idi hukuki yönden -ta en başında- çatır çatır hakkını alırdı. Hatta istese o dergiyi bile kendi bünyesine katabilirdi. Ama neden o zamanlar dava açıp hakkını aramak yerine batan geminin malları bunlar deyip burada sosyal medyadan çıkar sağlamaya çalışıyor çok merak ediyorum.

 12. benaguen 29 Nisan, 2017 at 15:40 Cevapla

  duygusal bir paylaşım .. içerik çalıntı değil… ismin çalıntı olması neyi değiştirir neyi değiştirmez… adamlar gerçek anlamda cok iyi karikatürler çizdiler, yazdılar, anlattılar … bu ülkede ne eserler var çalınıp çırpılıp bir başkaları yaratılıyor.. Bence ahım tuttu paylaşımı olmuş.. Sevinsin hak sahibi.. ne diyelim

 13. INTERCERT 29 Nisan, 2017 at 21:49 Cevapla

  Birisi bir iddiada bulunmuş, diğerleri de sadece bu iddia üzerinden tartışmaya başlamış ancak olayın hukuki yönüyle ilgilenen maalesef çıkmamış. Arkadaşlar; Türk Patent Enstitüsü Resmi Marka Vekili olarak yazıyorum; TPE’nin veritabanında bu şahsa, hatta Komikbüro (bildiğimiz Penguen dergisinin hak sahibi tüzel kişilik) haricinde bir başkasına ait herhangi bir tescil hak kaydı yoktur. Penguen isminin basın yayın sektöründe kullanım hakkı; 2007/13799 sayılı belge çerçevesinde Komikbüro Ltd.’ye aittir. Bu beyefendi bir sürü iddiada bulunmuş fakat kendisinin marka tescil belgesi de yok. Fikri ve sınai hak mülkiyetine ilişkin kanunlar açıktır ve siz bu kanunlara uymazsanız, sonradan çıkıp “şerefsizim aklıma gelmişti” diye yakınmanızın da manası yoktur.

 14. suziq 30 Nisan, 2017 at 15:32 Cevapla

  İntercert o elindeki 2001 dergi ile komikbüronun tescil edilmiş markasını iptal ettirebilir. istersen bunu da bil olmaz mı. yani öncesinde bu adla çıkmış dergisi olması yeterli kanıttır

 15. Selman Sahih 1 Mayıs, 2017 at 11:27 Cevapla

  bunlarla uğraşacağınıza Kuran ı anlatan dergiler çıkarsanızya!! başkanımızın karikatürnü çizenlerin oyununu Rabbim böyle bozar işte! ne öyle dergi filan gavur memleketi mi bura

 16. Ayşin 22 Mayıs, 2017 at 09:51 Cevapla

  @suziq ben de marka vekiliyim ve yorumunu okuyunca bilinçsizliğine üzüldüm. kulaktan dolma bilgi ne kadar da kıymetli bu memlekette! 🙂 bu durum tek başına yeterli olmaz senin bahsettiğin husus marka hukukunda “geçmişe dayalı kullanım” konusuna dahildir ancak söz konusu ismin bilinirliği, taklit edilme durumu ve benzeri çeşitli kıstaslar çerçevesinde ele alınır. nihayetinde ortada çok net ve kasıtlı bir ticari intihal olmadığı müddetçe hukuk, hukuki yükümlülüklerini yerine getirenin yanındadır. konuyu marka hukukunda uzman bir avukata danışırsan sana doğrusunu öğretecektir.

 17. budaoylebiryazar 19 Temmuz, 2017 at 17:27 Cevapla

  belki de haftalık penguen batmamıştı 😛 komplodur komplo 🙂 gözüme zamanında wikipedia için para isteyen wikipedia sahibi geliyor acıların çocuğu durumunda 🙂

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: