‘Gribe Güneş patlamaları neden oluyor!’

0

Galler Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, tüm dünyada milyonlarca kişiyi yatağa düşüren grip salgınlarından, kozmik tozları Dünya’ya savuran Güneş’teki enerji patlamalarını sorumlu tutuyorlar.

Current Science Dergisi’nde yayınlanan makalenin kısa özetinde Panspermia dinamikleri çerçevesinde atmosfere girmiş ve yüksek katmanlarda asılı bekleyen pek çok Dünya dışı biyomolekül, üst atmosferik hareketlenmelerle zaman zaman yerküreye ulaşıyor ve enfekte ettiği canlı organizmalarla biyo-veri alışverişinde bulunuyor. Bilim insanları, konuyu grip ve benzeri enfeksiyon hastalıkları temelinde ele alsalar da perspektif daha geniş tutulabilir.

banner-0

Kozmik Anafor‘un haberine göre, Güneş aktiviteleriyle grip salgınları arasında yürütülen bir diğer çalışma da, atmosferimizin stratosfer tabakasında asılı durumda bulunan partiküller üzerindeki çok sayıda virüse dikkat çekiyor. Yoğun Güneş patlamalarının yarattığı ışınım ve partikül basıncı, stratosferdeki bu partiküllerin yeryüzüne ulaşmasına neden olabiliyor. Bu da, grip salgınları ile Güneş patlamaları arasında belirgin bir dönemsel benzerlik oluşmasına neden oluyor.

grip-gunes-lekesi

1900 ile 2000 yılları arasında gözlemlenen Güneş lekesi sayısı ile, yaşanan grip salgınlarının karşılaştırıldığı grafikte, Güneş aktivitesinin en yüksek olduğu dönemlerde, Dünya genelinde yaşanan grip salgınlarının dönemsel olarak büyük benzerlik gösterdiği görülebiliyor.

Magnificent_Eruption_Still

Güneş patlamalarının yarattığı ışınım ve partikül basıncının, gezegenimizin üst atmosferi üzerinde belirgin etkileri olduğu, uzun yıllardır biliniyor. Yıldızımızın etkisi, üst atmosferimizi süpürüp uzaya saçarken, aynı zamanda bu bölgenin alt kısımlarında birikmiş olan kozmik tozu da yeryüzüne doğru yönlendirebiliyor. Bu kozmik toz, Güneş Sistemi içinden geldiği gibi, yıldızlararası ortamdan kopup gelmiş büyük miktarda maddeyi de bünyesinde barındırıyor.

Konuyla ilgili daha tedaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, Dr. Sercan Özaydın’ın haberine buradan ulaşabilirler. 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: