Dünyanın en gizemli yeraltı tapınağı, Damanhur İnsanlık Tapınakları!

0

1975 yılında İtalya Alp’lerinin eteklerine kurulmuş pagan bir komün topluluk olan Damanhur, dünyanın en ilginç yeraltı tapınaklarından biri olan İnsanlık Tapınakları’na ev sahipliği yapıyor.

1970’lerde ekonomik, sosyal ve kısmen sürdürülebilir model olarak komünal yaşamı seçen Oberto “Falco” Airaudi Damanhur ve arkadaşlarının kurduğu yapı, yıllar içerisinde federasyona dönüşüyor.

4730806

Dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan İnsanlık Tapınakları’nın hikayesi de oldukça ilginç.

Damanhur is a commune, ecovillage, and spiritual community founded in 1975 in the northern Italy.  The Federation it’s born under the inspiration of Oberto Airaudi, that in August of 1978, at the age of 24, began building a massive underground temple. Airaudi chose to keep the project a secret from the government, but he involved others who he felt understood his vision. It begun as a group of about 24, and than this number has grown to 800 by the years, which enlightened and pragmatic vision created a fertile reality based on solidarity, sharing, love, and respect for the environment. The Italian police showed up 14 years after secret construction was begun, demanding to see the temple. When they were taken down into the massive and intricately decorated complex they were stunned. The underground temple spreads over 8,500 cubic metres on five different levels, connected to one another by hundreds of metres of corridors. The Temples of Humankind symbolically represent the inner rooms inside every human being are, therefore they are a massive collection of subterranean temples, buried 100 ft underground, built and decorated in several motifs and entirely in secret by a group of non-architects. Respect for the environment is one of the foundations of the Damanhurian thought. Damanhurians cultivate organic food and livestock, restructure and build according to green building principles, have design and installation companies in the field of renewable energy and prefer natural healing methods and a holistic view of medicine.This is an example of a collective dream transformed into reality thanks to the creative power of positive thought.  Every year Damanhur welcomes thousands of visitors from all over the world to experience the social model, study the philosophy and to meditate in the Temples of Humankind which many have called the ‘Eighth wonder of the world’.

Çocukluğundan beri gördüğü “imgelemler” neticesinde, 1978’de birkaç arkadaşıyla birlikte gizlice tapınakların inşasına başlayan Oberto “Falco” Airaudi’nin 14 yıllık gizli çalışması,

Projekt3

…bir ihbar üzerine polisin evi basması ile ortaya çıkar. ve tapınaklar böylelikle günışığına çıkar.

SLIDES-1

Katolik kilisesi, ortaçağa yaraşır bir tavırla, tapınakların yıkılmasını talep eder.

maxresdefault

Airaudi ve arkadaşları, imza ve destek kampanyalarıyla tapınağı kurtarır ve bu yapı belki de “En iyi saklanmış dünya harikası” olarak günümüze kadar gelir.

10661618_303649653160157_8925312043089744448_o

Her insanın büyük güçlerin olduğu ruhani sistemin bir parçası olduğuna savunan Damanhur feslefesi, pagan inanç ve ritüelleri bünyesinde barındırıyor.

517340930_1280x720

Damanhur’da yaşayan herkes kendine yakın hissettiği bir hayvanın ismini alıyor. İsteyen 3-4 yıl sonra bir bitki ismi de seçebiliyor.

IMG_1012

Kendi para birimleri ve yönetim şekilleri var. Sakinlerinin %80’i Damanhur Federasyonu içindeki fabrika, tarım hayvancılık gibi işlerde çalışıyor.

movie

Ekolojik yapı malzemeleri üreten bir fabrikaları bile var. Ama sakinlerin hepsi sanat, bilim gibi konularda yetenekli olunca, çeşitli kamp ve festivallere de ev sahipliği yapıyorlar.

2013 08 17 Damanhur-4

Medeniyetten uzak, ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşam seçeneği arayanlar, Damanhur’da geçici ya da kalıcı deneyimler için, federasyonun sitesini ziyaret edebilir.

http://www.damanhur.org/en

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: