Dünyanın en eski kütüphanesi 1157 yıl sonra tekrar halka açıldı!

1

Fas’ın Fes şehrinde bulunan Al-Qarawiyyin kütüphanesi, kuruluşundan 1157 yıl sonra geçirdiği restorasyonun ardından tekrar halka açıldı. Kütüphanede paha biçilmez el yazmaları ve sanat eserleri bulunuyor.

859 yılında kurulan ve günümüzde hala eğitim veren al-Qarawiyyin Üniversitesi’ne bağlı olan kütüphane, 2012’de Kanadalı mimar Aziza Chaouni tamamen restore edilmesine karar verene kadar birkaç ufak tadilat dışında herhangi bir işlem görmedi.

Qarawiyin Blog

Daha önce yalnızca akademisyenlere ve teoloji uzmanlarına açık olan al-Qarawiyyin, artık herkesin ziyaretine açık.

o-BIBLIO-ALQARAWIYYIN

Al-Qarawiyyin üniversitesi, kütüphanesi ve camii 859’da, cebirin yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerde Fatma El-Fihriya tarafından kuruldu.

maxresdefault

El-Fihriya, beklendiği üzere, kuruluşuna yardım ettiği üniversitede eğitim gördü. Tablet halindeki diploması hala kütüphanede.

Fez_-Qarawiyyin_library

Aziza Chaouni’nin 4 yıl süren çalışmaları sayesinde, kütüphanedeki çeşmeler restore edildi ve çoğunluğu dini çalışmalar hakkında olan metinler incelikle onarıldı.

al-Qarawiyyinv

Yapı, içerdiği tüm kitapları bir kenara koysanız dahi, tüm mimari ögeleriyle kendine hayran bırakacak güzellikte.

Al-Qarawiyyin-Fes

Al-Qarawiyyin yaklaşık 4.000 el yazmasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Küfi biçiminde yazılmış 9.yüzyıla ait Kuran örnekleri ve Hz. Muhammed’in hayatı hakkındaki en eski kaynaklar da kütüphanede yer alıyor.

ap_16110079135231

El yazmaları arasında İbn-i Haldun’un en ünlü eseri olan Mukaddime’nin orijinal hali de bulunuyor.

al-qarawiyy-in-fez

İslam sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapan kütüphane, ziyarete açılışının ardından kısa bir süre geçmesine rağmen, turistlerin ilgi odağı haline geldi bile.

Yazar hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of Gurbetten Arıyorum and EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

1 comment

Yeni yorum yaz

Bu da ilginizi çekebilir..

Ruh ikizinizi bulduğunuzun 13 kanıtı!

Bazılarımız, dünyaya gelmeden önce  ‘diğer yarım,ruh ikizim’ diye tabir ettiklerimiz ile kaderlerimizin birlikte yazıldığına inanırız. Bulunsun bulunamasın her ruhun bir yerlerde mükemmel eşi vardır. İşte ...
error: