Dilekleri hazırlayın! Saatte 200 gök taşı kayacak! Perseid Meteor Yağmuru başlıyor!

6

1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşan Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biri. Bu meteor yağmurları, Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemleniyor.[1]

perseid-meteor-2014

Her yıl Temmuz sonu – Ağustos başı civarında gözlemlenebilen olay en yoğun 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece gözlemleniyor. 1862 yılında keşfedilen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntıları olan perseuslar, bu yıl 17  Temmuz 24 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilecek. Bu şahane olay, Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı veriliyor.

Perseid_meteor_and_Milky_Way

NASA Meteor Uzmanı Bill Cooke, bu yıl, eski yıllarda görüldüğü gibi saatte ortalama 80 yerine 150-200 meteor görebileceğimizi belirtiyor. 

perseidz

 

Peki Ne Zaman, Nasıl ve Nerede İzleyebilirim?

perseid

Güneş battıktan sonra saat sınırlaması olmadan bulunduğunuz her şehirden (ışıksız ve şehirden uzak olmanız gözlem şansınızı arttırır) gözleyebilirisiniz. Kısaca, başka bir şehire gitmenize gerek olmadan bulunduğunuz yerde, yüksek ve açık havada gözlem yapabilirsiniz.

perseidn

Herhangi bir gözlem aleti kullanmanıza gerek yok, geniş alanda rahatlıkla görebilirsiniz. Yönünü bulmak için “Google Sky Map” uygulaması ile de Perseus Takımyıldızını rahatlıkla bulabilirsiniz.

perseidc

En basit açıklama ile Kuzey yönünde, karşınıza bakın, maalesef şehir içinde binalardan dolayı erken saatlerde gözlenemeyebilir. Eger gec saatleri beklerseniz rahatça görebileceginiz bir konuma gelecekler.

perseid-meteor-2010

Metoeor yağmuru çok basit bir anlatım ile, Güneş yörüngesinde yolculuk yapan kuyrukluyıldız kalıntıları ile Dünya yörüngesinin kesişmesi sonucu atmosferden mm çapında taşların Dünya yüzeyine hareketi anlamına geliyor. Korkutucu bir durum olmaması ise bu görsel şölen adına mutluluk verici.

perseid-meteor-shower-2012

Kaynak: Space.com Wikipedia, Avucumda Gökyüzü

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

6 comments

 1. A LITTLE BIT TECH – 67 14 Temmuz, 2016 at 10:13 Cevapla

  […] 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşan Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemleniyor. Her yıl Temmuz sonu – Ağustos başı civarında gözlemlenebilen olay en yoğun 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece gözlemleniyor. 1862 yılında keşfedilen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntıları olan perseuslar, bu yıl 17  Temmuz 24 Ağustos tarihleri arasında gözlenebilecek. Bu şahane olay, Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı veriliyor. *  […]

 2. Selahattin Çelik 15 Temmuz, 2016 at 07:22 Cevapla

  Başlığı değiştirirseniz çok iyi olur, gökten şuursuz taşlar geçti diye dilek mi tutulur, çok saçma ve şirke girer. istenilecek bir kapı varsa, her şeyi yoktan var eden yüce Allah tır.

  • Hasan Kurt 3 Ağustos, 2016 at 02:10 Cevapla

   O zaman kötü bir olaydan bahsedince tahtaya vurmayın. Kurşun döktürmeyin. Gelinlerinize kırmızı kurdele bağlamayın. Mezarlara taş koymayın. Köpek ulumasını uğursuz saymayın. nazar boncuğu bulundurmayın. Evinizde kilim bulundurmayın. (üzerindeki yılan,akrep, çıyan, kunduz gibi yabani hayvan hayvan şekilleri bu hayvanları uzak tutmak için çizilirdi.) Mevlüt okutmayın. Su içerken başınızı arkadan tutmayın. Mezarlara suluk yaptırmayın. Yukarıda allah var diye işaret etmeyin. Bir yere girerken çıkarkan sağ ayak kullanmayın. Su dökerek kimseyi uğurlamayın. Önce türbeleri çaputlardan temizleyin. ölünün arkasından 7-21-40 gibi günlerdetoplanmayın. Bunların hiçbiri islamiyette yok beyefendi. Hemen hemen hepsi şamanizmimden gelen unsurlar. islamiyette ilk mevlüt 1409 da yazılmış. Yani mevlüt okutanlar Peygamber efendimizin bilmediği şeyleri biliyorlar ki okutuyorlar. Üstelik başlığı yazan islam dinine mensup bile olmayabilir. Yani bırakın başkalarının yaptıkları ile uğraşmayı da kendiniz dini yapamaya çalışın. Müslüman olmak başkalarını kendisine benzetmek demek değildir. Başkalarına saygı duymak demektir. Kendisi gibi olmasa bile…

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: