Taşlı plajların mağdurlarına, outdoor meraklılarına gelmiş geçmiş en stil sahibi deniz ayakkabısı

0

Yazı taşlı plajlarda, envai çeşit outdoor ve indoor spor ve aktiviteyle geçirenler için son yılların en ilginç ve konforlu ayakkabıları Vibram, ayağa eldiven gibi saran tasarımı ve muhteşem taban teknolojisiyle çıplak ayak bağımlılarının favorisi. 

Dünyanın önde gelen taban üreticilerinden Vibram’ın 2005 yılında geliştirdiği Five Fingers modeli, ayaklarınıza ihtiyacı olan rahatlık ve konforu sağlamak için tasarlandı.

vibramm

Ayak parmaklarınızı eldiven gibi saran ve beş parmağın beşine birden mutluluk vadeden bu ilginç ayakkabılara, sıra dışı tasarımından ötürü henüz günlük kullanımda çok rastlamasak da, Vibram Five Fingers, özellikle 2016 yazına damga vuracağa benziyor.

vibram3

Kullanıcılarına çıplak ayakla yürüyormuş hissi vermeyi hedefleyen Vibram Five Fingers’ların tasarım hikayesi de oldukça ilginç. 20.YY’da dağcılar için köseleden ve diğer sanayi ürünlerinden üretilen ayakkabıların tabanlarının özellikle kaya tırmanışlarındaki dayanıksızlığı, üreticileri daha kuvvetli bir malzeme arayışına yöneltiyor.

vibram2

21.YY’a girerken petrolün yaygın şekilde kullanılmaya başlamasıyla beraber, tabanlarda bu güçlü karışım denenmeye başlanıyor.1935’de markanın kurucusu Vitale Bramani’nin 6 arkadaşını İtalya Alpleri’nde ağır iklim koşullarında kaybetmiş olmasıyla başlayan ”rubber technology” serüveni, bugün markanın üstün taban teknolojisiyle dağcılık piyasasında lider konumuna gelmesini sağlıyor.

Flexibility-1

Bugün dağcılık ve ekstrem sporlara yönelik ayakkabı üreten en büyük firmalar dahi modellerinde Vitale Bramani’ın arkadaşlarının mirası bu tabanı kullanıyor.

Vibram-Fivefingers-Victoria

Kullanım alanı ve şekline göre özel tasarlanmış modeller sunan Vibram Five Fingers’ı kullananlar; 4/1 sertliğe sahip tabanı bulunan bir modeliyle şehirde top oynayıp, atlayıp zıplayıp, araba kullansanız da eve gidince ayaklarınızda ufacık bir ağrı sızı hissetmeyeceğinizi;

Vi_S_Homepage_Slider

fakat bu tabana sahip botla karda, buzda, dağda, taşta rahatça yürüyemeyeceğinizi belirtiyor. Bu sebeple hem üreticiler hem de kullanıcılar, Vibram tabanlı ayakkabı alırken taban sertliğini öğrenip kullanım amacına göre seçmenin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

1999’da Vinschgau’dan bir tasarımcı olan Robert Fliri’nin doğada daha rahat hareket edebilmenin bir yolunu ararken geliştirdiğini belirttiği Vibram Five Fingers serisi, doğa şartlarında çıplak ayakla yürüyormuş hissi vermek üzere tasarlandı.

fivefingers-slide-1280

Son birkaç yıldır Hollywood yıldızlarının davetlerde dahi ayaklarını süsleyen bu “acaip görünüşlü” ayakkabıları, Survivor yarışmacılarının ayaklarında görüp de “Bu nasıl ayakkabı yahu?” diye soranlar için; ada şartlarında yarışmacıların Five Fingers’larla sergiledikleri performanslar bir referans niteliği taşıyabilir.

ill-never-give-up-my-vibram-fivefingers

maxresdefaultDağcılıktan spor salonlarına, uzak doğu sporlarından yogaya kadar her türlü fiziksel aktivitenin daha rahat yapılmasını sağlamayı amaçlayan Five Fingers, nasıl çalışıyor? Tipik bir insan ayağında anatomik olarak 26 kemik, 33 eklem, 20 kas ve yüzlerce sinir ucu, tendon ile bağ dokusu bulunuyor. Tüm bunlar çıplak ayağımızın üstünde son derece rahat bir şekilde dengede durmamızı sağlıyor.

vibram

Vücudumuzun diğer tüm bölümleri gibi ayaklarımızın da sağlıklı kalabilmesi için ihtiyacı olan egzersizleri son derece doğal bir ortamda yaparken dengenizi ve çevikliğinizi arttırmanızı sağlayan Five Fingers,  baldır ve alt bacaklardaki kasların güçlenmelerini sağlıyor.

vibram-W343-orangepink

Denizde de giyilebiliyor!

Bu inanılmaz ürünü Türkiye pazarına sokan Joya firmasının sahibi Ömer Joya; Five Fingers’ın fitness, indoor & out sporları, koşu, hafif trekking,  tüm su sporları vedenizde giyilebilecek  A+plus ürünler olduğunu belirtirken ekledi; “ Vibram FiveFingers,  5 senedir distribütörü olduğumuz İtalyan firması Vibram’ın son yıllarda en çok ses getiren ürünlerinin başında geliyor. 

Vibram_Five_Fingers_1

Avrupa ve Amerika’da hem üstün taban teknolojisi, hem geniş kullanım alanları hem de yürüyüş ve duruş bozukluğuna sağladığı fayda sebebiyle, ünlüler, profesyonel sporcular, doğayla iç içe vakit geçirmeyi sevenler, hamilelerin ayaklarında sık sık rastladığımız bu ürünün Türkiye’deki pazarının da gittikçe genişlediğini söyleyebiliriz.”

Vibram_FiveFingers_Golf_Shoes

Türk insanının genel görünüş algısına ilk anda tam oturmayan bir tasarım olmasa da gittikçe dikkat çekmeye başladığını da belirten Joya ekliyor;

“ Five Fingers aslında insanı doğasında olması gerektirdiği gibi hareket ettiriyor. Size yalın ayak hissi veriyor. Normalde çalışmayan kaslarınız çalışıyor ve otomatikman vücudunuzu dik tutmaya başlıyorsunuz. Ayrıca yıllarca yanlış ayakkabı kullanılmasından kaynaklanan yürüyüş bozukluğunu düzelterek, ayağınızın önce ön kısmını yere basmanızı sağlayarak düzeltiyor… Yani aslında Five Fingers’ın modadan çok amacı, sağlık ve spor”

Unutmadan geçmeyelim; ünlü manken Elle McPherson, oyuncular Halle Berry ve ile futbol yıldızı David Beckham da bu ayakkabıların tutkunu olan isimler arasında…

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: