Bir tıkla ve sadece 100 Euro’ya AB üyesi Estonya vatandaşı olabilirsiniz!

0

Dünyanın her yerinden girişimcilere internet üzerinden vatandaşlık veren Estonya’nın kapıları, yaratıcı bir iş kurma fikri olan herkese açık. Hem de sadece 100 Euro’ya.

90’ların başında ekonomik bağımsızlığını ilan eden Estonya, dünyanın en gelişmiş e-devlet sistemine sahip ülke. 1.3 milyon nüfuslu “dijital ülke”de vatandaşlık hizmetlerinin tamamı çipli bir kartla işliyor. Estonyalılar için bu kart pasaport, kimlik kartı, sağlık karnesi yerine geçiyor.

maxresdefaultbjhbj

CNNTürk’ten İrem Koca’nın haberine göre, bu dijital sistemin bir parçası olarak Estonya’da 2014 yılının Aralık ayından beri “e-vatandaşlık” adında bir sistem uygulanıyor. E-vatandaşlık, Estonya’da olmadan Estonyalı olmanıza, orada iş kurmanıza imkân veriyor.
estoniafeat-1366x576

Dünya’nın 128 ülkeden 10 bin kişi basit prosedürü tamamlayarak e-Estonya vatandaşı olmuş. Bugüne kadar başvuranlardan sadece 1300’ü ret almış, gerisi kısa sürede dijital vatandaşlık sahibi olmuş. En çok başvuru 2 bin 51 ile Finlandiya’dan, daha sonra 940 ile Rusya’dan ve 697 ile Amerika’dan yapılmış. Türkiye ise 97 başvuru ile 25. sırada yer alıyor.

estonia

“Estonya e-vatandaşı” nasıl olunuyor?

E-vatandaş olmak isteyenler, 100 Euro karşılığında, bir dijital kimlik kartına sahip olabiliyor. Estonya devleti e-vatandaşlara, Estonya’da oturma izni, oy verme hakkı veya AB ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkı vermiyor ama iş kurmak isteyenlere sağladığı vergi muafiyetleri ve kolaylıklar sebebiyle tercih ediliyor.

03_where_to_go_estonia_islands_saaremaa_panga_cliff_sven_zacek

Şirket kurabilmeniz için sırasıyla, Estonya’da bir banka hesabı açtırmak, şirketinizi internet üzerinden kaydettirmek ve son aşamada ise yine internet üzerinden birtakım belgeleri ve kontratları imzalamanız gerekiyor.

06AB227983F3A553C02CCECB528FD1F7606406884011D956CD9FDAEDABBFA598

Grafik Tasarımcı Emir Uçkan da Estonya e- vatandaşlığına sahip bir girişimci. İnternet üzerinden form doldurduktan sonraki aşamayı şöyle anlatıyor,

Estonia_nıghts_8

“Gerçekten çok kolay. Kime anlattıysam inanılmaz geliyor. Pasaport bilgileriniz ile formu internet üzerinden doldurduktan sonra 100 Euro kredi kartı ödemesi ile başvuruyorsunuz. Bana 11 günde sınır polisinden onaylandığına dair cevap geldi. 3 haftada da dijital kartınız ve kart okuyucunuz Ankara Konsolosluğu’na gönderiliyor. Pasaportunuzu alıp gidiyorsunuz, formda yazanların kısa bir sözlüsünü yapıp, sizin dijital olarak parmak izlerinizi alıyorlar. Burada da en fazla 20 dakika sürüyor işlemler.”

tallinn-air-1_AAl

e-Estonya’da vergi yok

Türkiye’de gelir vergisi, KDV ve birçok BAĞ-KUR vergisini toplanınca şirket sahiplerinden yıllık %45’e yakın bir vergi alınıyor. Ama Estonya’da, tek kişilik limited şirketiniz olduğunda gelir vergisini sadece bankadan paranızı çekerken %20 vergi alınıyor.
estoniab

Aslında uygulamanın vergileri atlatmaktan ibaret olmadığını belirten e-Estonya projesi kurucularından Kaspar Korjus da, e-Estonyalılardan beklenen tek verginin kazançları üzerinden alınacak gelir vergisi olduğunu doğruluyor.

EstonianLandscape by I.Kask_

AB Güvencesi tercih sebebi

Estonya’nın 2004 yılından beri AB ülkesi olmasından kaynaklanan bir takım avantajlar da mevcut. Emir Uçkan, “AB içerisinde yasal bir şirketiniz oluyor. Tüm Avrupa ve Amerika’daki şirketlerin/tedarikçilerin içleri rahat bir şekilde iş birlikçileri yapmasına imkan veriyor” diyor.

estonia-rummu-prison-camp-beach

Estonya’da devlet politikası olarak, özellikle yaratıcı endüstriler geliştiren, tasarım, teknoloji alanlarında iş yapacak girişimciler teşvik ediliyor.  Sağlık endüstrisini geliştirecek özellikle Parkinson, Alzheimer gibi hastalıkları olan insanlar için “asistan ekipmanlar” üretecek yeni bir ağ kurmayı planlayan Erdem Dilbaz, “AB ülkelerinde bu tip çalışmalara fon sağlanıyor. Estonya e-vatandaşlığı da bu açıdan bir faydalı” diyor.

estonia-autumn

Bunun yanı sıra birçok kişi, internet üzerinden ticari faaliyetlerini gerçekleştirirken kredi kartlarını sorunsuz kullanabildikleri için Estonya e-vatandaşlığını tercih ediyor. Inpay, Paypal muadili global ödeme sistemlerinin Türkiye’de yaygın olmayışı da girişimcilerin Estonya e-vatandaşlığını tercih etmesinin sebeplerinden.

e02

Zorlukları da var

Başvuru sürecinin tamamen dijital olmasının yarattığı bazı sıkıntılar da var. Şirket kurmak için gerekli olan banka hesabını açmak için Estonya’ya gitmek gerekiyor. İşlemlerin 2 hafta sürmesi ön görülüyor. Ancak Skype üzerinden banka hesabı açma hizmetini de verileceğine dair bir duyum var. Prosedürün daha da kolaylaşması bekleniyor.

Beauty-of-Estonia-Marshy-Wetlands

Adres göstermek sorun değil. Ortak çalışma alanları gibi yerlerde adres gösterme şansınız da var. Yıllık bir tutarı var, onu ödedikten sonra şirket adresi olarak gösterebiliyorsunuz.

Kodumaised virmalised Eesti, Jaanuar 2013 / Estonia, January 2013

Estonya’nın çıkarı ne?

Eskiden Sovyet Birliği’nin parçası olan Estonya’nın gerçek nüfusu 1.3 milyon. Ancak son iki yıldır devam eden e-vatandaşlık uygulamasıyla 2025 yılında 10 milyon e-Estonyalı olması bekleniyor. Uygulamanın girişimciler için bir çok avantajı var, ama devletin çıkarı ne?

BBD70B363698CE5D94C1ECAD101B2B5ECA5C0E93001FEFC1A5B1D7C8F1E77DAF

BBC’ye konuşan E-vatandaşlık projesinin kurucularından Kaspar Korjus’a göre Estonya’nın bu uygulamadan çıkarı direk gelirler değil bankacılık ve rehberlik hizmetlerinden gelecek olan gelirler. Bu yüzden e-Estonyalıların artması, dijital göçün yaygınlaşması devlet tarafından destekleniyor.

c0597cf46e227aa509f87c2b35ab61cc

e-Estonyalı Erdem Dilbaz da bu soruyu da şöyle yanıtlıyor. “Şirket açtığında sana ait olmuyor, devletle ortak bir çocuk büyütüyorsun gibi düşün. Devletin bir çocuğu olduğunda onu bırakmaz. Sen hele bir aç sonrasına bakarız diye düşünüyor çünkü onun için bir kaynak. Üstelik sen 1 kişisin ve orda da değilsin” diyor Erdem Dilbaz.

630786

Estonya’nın başlattığı e-vatandaşlık uygulaması Türkiye ve dünyada hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Dijital vatandaşlık sisteminin ilerleyen yıllarda başka ülkelerce de uyarlamalarının görülmesi mümkün.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: