Bigpoint ve Tencent’ten bomba iş birliği!

0

Dünyanın önde gelen oyun geliştiricisi ve yayıncısı Bigpoint, popüler MMORPG oyunu Drakensang Online’ı yayınlamak üzere, Riot Games’in de yatırımcısı ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı Tencent ile Çin’de dev bir anlaşma imzaladı. Aslında bu, oyun, internet ve teknoloji tutkunlarını yakından ilgilendirecek bir haber.

Bigpoint CEO’su Khaled Helioui’nin; “Dünyada 29 milyon oyuncu ile Drakensang, bugüne kadar yayınladığımız en başarılı oyunlarından biri. Özellikle, sektörümüzün pazar lideri Çin’deki bu lansmana hazırlarken çok dikkatle çalıştık ve şimdi Çinli oyunculara en iyi oyun deneyimini sunmaktan gurur duyuyoruz. Titiz çalışma ve inceleme sürecimiz boyunca  tüm lokal detaylar ve Çinli oyunculara özgü optimizasyonlar konusunda yaptığı geri bildirimlerlen Tencent ile imzaladığımız ortaklık, Çin’de attığımız ilk adım ve biz bu büyüleyici pazardaki varlığımızı genişletmek için dört koldan çalışıyoruz.”  sözleriyle ifade ettiği ortaklık ile online oyun yayıncılığı konusunda ortaklık imzalayan ilk Avrupalı şirket olan Bigpoint; Tencent’in Çin’de halihazırda sağlamış olduğu sağlıklı ekosistem, iyi tanınan hedef kitle, çoklu pazarlama yöntemleri, altyapı desteği, ödeme çözümleri ve oyuncuların ihtiyaçları odaklı anlayışından da faydalanacak.

Çinli kullancıya özgü güncelleştirme ve yapılandırmalar, Türk oyuncusunun kafasında da olumlu ışıklar yanmasına sebep oluyor. Yarın öbür gün, Türk kullanıcılar için de yeni lokalizasyon çalışmaları neden gelmesin ki?

Bigpoint_logo (1)

Hamburg-Almanya merkezli Bigpoint, 1.000’in üzerinde dağıtım ve medya ortağı ile tarayıcı ve mobil oyun alanında kurulduğu günden beri geliştirdiği başarılı oyun ve projelere imza atmış. 35 farklı ülkeden çalışanları ile, son teknolojilerden faydalanarak yenilikçi oyun konseptleriyle sektöre öncülük ederken, 350 milyonu geçkin kayıtlı kullanıcıya sahip Bigpoint oyunları, 200’ü aşkın ülkede,  25’ten fazla dilde yayınlanıyor.

Portföyünde bulunan 40 farklı oyunun hepsi tamamen ücretsiz oynanabilen Bigpoint, kullanıcılarına oyun içi hızlı ilerleme olanağı sunabilmek adına mikro ödeme hizmetleri sunuyor.

2014 GameX Oyun Ödülleri’nde DarkOrbit ile En İyi Web Tabanlı Oyun ve Shards of War ile Almanya Oyun Geliştiricileri Ödülleri başta olmak üzere; 2013 yılında Rising Cities ile “Yılın MMO Oyunu“ ve 2012 yılında Drakensang Online ile “En İyi Tarayıcı Tabanlı MMORPG Ödülü“ gibi çeşitli ödüllere layık görülen Bigpoint’in, Hamburg‘daki merkez ofisinin yanı sıra Berlin‘de bir geliştirme ofisi, Lyon‘da bir mobil oyun stüdyosu ile; San Fransisco, Seoul, Lüksemburg ve İstanbul’da ofisleri bulunuyor.

Bizim gibi ekonomici olmayanlarınız Tencent’; her gün milyonlarca insanın iletişim kurduğu, deneyim ve bilgilerini paylaştığı ve her şeyden önemlisi eğlendiği entegre platformları QQ, Weixin / WeChat, sosyal ağ platformu Qzone, online oyun platform QQ Game, bilgi için QQ.com ve Tencent News gibi ürünleriyle tanıyorlar.  Dünya pazarının en değerli marka sıralamasında globalde 53 milyar dolarlık marka değeriyle 14. Sırada yer alan Tencent’in video içerikleri için de Tencent Video adında bir portalı bulunuyor.

facebook_banner_horizontal_mage_01 copymmmmmmmmmmmmmm

Drakensang Online’a gelince;

Drakensang Online, ya da tutkunlarının diliyle DSO; fantezi dünyası Dracania’da geçen son derece yoğun ve etkileyici bir rol oyunu. Oyuncu; bir Korucu, Buhar Teknisyeni, Ejderha Savaşçısı veya Çember Büyücüsü olarak kahramanlığa koşuyor ve iyi ile kötü güçler arasında fantastik bir savaşta yerini alıyor.

Her oyuncu tek başına oynamayı ya da öyküyü bir arkadaş grubuyla birlikte yaşamayı seçebiliyor. 900’den fazla görev oyuncuyu 90’dan fazla harita ve Duria’dan Karanlık Cüceler’in Krallığı’na kadar uzanan kapsamlı bir öykü boyunca yönlendiriyor ve burada karşılaşacakları yaklaşık 50 çeşit şeytani canavar, her seviyedeki oyuncuya neredeyse sonsuz bir eğlence sunuyor.  Şu anda “Düello, Grup Gruba Karşı, Bayrağı Yakala ve Kaleye Hücum” adlarına sahip 4 PvP modunda, sadece Avrupa’da her ay 800.000’in üzerinde savaş gerçekleştiriliyor.

Doğruca Drakensang Online için geliştirilen Nebula teknolojisi sayesinde perakende kalitesinde 3 boyutlu grafikler, animasyonlar ve efektler sunan oyun doğruca tarayıcıdan ya da oyunun hafif istemci sürümü (40 MB) üzerinden oynanabiliyor.

Avrupa’da geliştirilen ve bakımları yapılan Drakensang Online, dünya çapında bir kitleye sahip ve 29 milyondan fazla kayıtlı oyuncuyu eğlendiriyor.

 

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com
Founder of EnjoyinGeorgia
Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

error: