Beyninizin yapısını 8 haftada nasıl değiştirebileceğinizi Nörobilimci Lazar’dan dinleyin!

0

Harvard’lı nörobilimcilerden oluşan bir grup bilim insanı, farkındalık meditasyonunun, meditasyonu yapmaya başladıktan sadece 8 hafta sonra beyin yapısını değiştirdiğine dikkat çekiyor. Çalışmada yer alan nörobilimci Dr. Sara Lazar’ın konuyla ilgili açıklamaları, insan beyninin mucizeleri hakkında şaşırtıcı bilgilere ışık tutuyor.

brain-meditation

Meditasyon ve farkındalık eğitimi beyninizdeki gri maddede nöroplastik değişimlere neden olabiliyor.

Nörobilimcilerin meditasyonun insan beyni üzerinde sebep olduğu değişimi belgelemek üzere yaptıkları araştırmada, 16 kişiyi 8 hafta süren bir deneye tabi tutuyorlar.

Middle age male meditating on rock at Lake Louise, Alberta, Canada.

Meditasyon eğitiminden önce ve sonrasında beyin görüntüleri Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ile taranan deneklerin MRI taramalarından açığa çıkan bulgular, meditasyon yapan gruplarda hipokampusun solu, arka singular korteks, temporo -parietal kavşak ve serebellumdaki gri madde konsantrasyonunda artış olduğunu belgeliyor.

brain mri scan

Öğrenme, hafıza, duygu düzenlemesi, varlık hissi ve perspektif- bakış açısı oluşturma konularında etkili olan bu merkezlerin; beyin plastisitesini değiştirmede aktif bir rol oynadığını ve bu değişimin insan sağlığını refahını ve yaşam kalitesini arttırdığı ortaya koyuluyor.

Brainwaves

Dr. Sara Lazar’ın konuyla ilgili açıklamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Tamar M. Tegün

Co-Founder of Cokiiya.com Founder of EnjoyinGeorgia Freelance journalist, writer, traveller.

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: