Balkanlardan çıkmış en efsane 7 şarkı

0

Avrupanın doğusunda bulunan müzik cenneti Balkanlar’dan, güneşli yaz günlerini bayram havasına döndürecek, en eğlenceli 7 şarkı, en sıkıcı ofis anlarında bir nefes.

 

  1. Kultur Shock – Mastika
  • “Mastika mastika sigarası marlboro” diye bildimiz, özellikle 90’larda ve 2000’lerin başında dillere pelesenk olan şarkının Boşnakça Punk versiyonu. Bence gayet başarılı bir cover.

 

 

  1. Dubioza Kolektiv – No Escape (From Balkan)

-Ska tarzına biraz Balkan ezgileri eklenince şarkıda belirttiği gibi ister istemez balkanlardan çıkamıyoruz. 🙂

Dipnot: Bu grubu Bursa Nilüfer’de düzenlenen Neon Festival’de görebilirsiniz. En son 2015’te düzenlenen bu festival kapsamında şarkılarını Bursa’da seslendirmişlerdi. Yine 2017’de düzenlenecek Neon Festival’de sahne alma olasılığı yüksek.

 

 

  1. Imam Baildi – De Thelo Pia Na Xanarthis
  • Yunan müziğinin her zaman diğer balkan halklarının müziklerine kıyasla başka bir dinginliği, başka bir ağırlığı bunların toplamında başka bir güzelliği vardır. Grubumuz, kendi kültürlerinin tüm güzelliğini müziğiyle bizlere sunmuş.

 

  1. Kırıka – Cigara
  • İzmirli Kırıka grubu, yaptığı müzikle Rebetiko tarzına yeni bir soluk getirmiş fakat görmesi gereken değeri hala görmemiştir. Biz dinleyicileri olarak umuyoruz ki bir gün bu ülkede sanatçılar hakettiği değeri, itibarı alacaktır.

 

 

  1. Fanfare Ciocarlia – Mr Loba Loba

-Bir döneme damgasını vuran Shaggy’nin Boombastic şarkısından büyük ölçüde alıntı yapılarak oluşturulmuş efsane bir şarkı sizlerle. Bu Romanyalı grubun şarkısında dans etmek yasak değildir.

 

  1. Hora Boreasca – Romanian Traditional Song

-Romanya’nın geleneksel şarkılarından birisidir. Durduk yere keyifli hissetmenize sebep olacak bir şarkıdır. 🙂

 

7. Taraf de Haidouks – Clejani Love Song

 

-Dünyaca ünlü Çigan türünde eğlenceli bir şarkıdır. Çingene müziklerini seviyorsanız bu tam sizin için yapılmış bir şarkı demektir. Tabi Türkiyedeki çingene kültüründen çok uzak bir noktadadır.

 

 

 

Bonus: AZIS – Hop / АЗИС – Хоп

–   Homofobikler bakmasın. Homofobik olmayanlar için, oturmaya mı geldik?

Yazar Hakkında

hiç yorum yok

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: