Arttırılmış gerçeklik ile başka bir boyuta geçebilirsiniz!

0

‘Virtual reality’ yani sanal gerçeklikten sonra olayı bambaşka boyuta taşıyan teknoloji devleri ; şimdi de ‘augmented reality’ kavramıyla kapımızı çalıyor.

Augmented_Reality1

Teknolojinin her gün bir önceki güne nazaran misliyle hızlı geliştiği bir çağı yaşıyoruz. Daha bundan 15 sene önce cep telefonu bizim için yeniydi. Bugün, bir mağazadan alacağımız bileklikle telefonumuza dokunmadan, sanal gerçeklik vasıtasıyla işlerimizi halledebilmek alışık olduğumuz hale geldi.

‘Virtual reality’ yani sanal gerçeklikten sonra olayı bambaşka boyuta taşıyan teknoloji devleri ; şimdi de ‘augmented reality’ kavramıyla kapımızı çalıyor.

Nedir ‘augmented reality’? Gerçek görüntü üzerine gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu model, animasyon gibi sanal nesneler ekleyip daha doğal ve zenginleştirilmiş ortam sağlayan teknoloji. Kısaca ‘AR’. Türkçesi ise artırılmış gerçeklik. Daha çok mimari ve teknik alanlarda kullanılırken AR şimdilerde yaşantımıza da sızmaya başladı.

Peki AR günlük hayatımıza neler getirecek? Sorunun cevabını merak edenler için cokiiya.com bir kaç video derledi:

İzleyeceğiniz videoda; bir gözlük aracılığıyla yansıtılan AR sayesinde hava durumundan, navigasyona ve hatta bilardo oyununda topların açılarına kadar bir çok şeyi kontrol etmeniz kolaylaşıyor.

Şimdilik en basit anlamıyla kullandığımız AR teknolojisi gelecekte ne kadar ileri gidebilir? Hayatımızda gelecekte neleri kontrol eder? Veya bizden neler götürür?

Olayın en eğlenceli şeklini National Geographic ve BBC uygulamış. Vahşi hayvanları miniklerle tanıştırmış:

Bu da BBC’nin Frozen Planet projesi:

Sokağınızda çekilmiş bir filmi setteymiş gibi izlemek istemez misiniz?

Gelecekte daha neler eklenir bilinmez ama,teknoloji devleri ‘Geleceğe Dönüş’ kültünün unutulmaz sahnelerinden birisini yaklaşık 25 senede hayata geçirmiş.

Umarız AR, yapanların hayal gücünü tetiklediği kadar, kullananların da hayal gücünün gelişmesinde faydalı olur.

Yazar Hakkında

Güneş Kutlu

1* CMAS dalış Eğitmeni
Commertial diver
Altın Cankurtaran
Yüzme antrenörü

hiç yorum yok

error: