“Biz insanlar, kapasitemize göre, dünyada yaşayan diğer insan ya da hayvanlarla düşünce ve duygularımızla empati kurma konusunda pek de iyi değiliz.” Neil deGrasse Tyson

Bana göre Tyson haklı. Kendimizle, hayvanlarla ya da insanlarla empati kurmak konusunda iyinin yanına bile yaklaşamıyoruz. Özellikle hayvanları, bizi keyiflendirecek ya da kullanabileceğimiz araçlar olarak görüyoruz. Düşünceleri, duyguları ve dünyayı bizim gibi algılayabilme perspektifleri olmadığını söyleyerek, kendimizi haklı çıkarmaya çalışıyoruz.

Bir yavru fil, bu iddiaların bazılarına düpedüz meydan okuyor.

Zhuangzhuang doğduğunda, annesi tarafından reddedildi. Bakıcıları, annesi onu doğurduktan hemen sonra öldürmek üzere ayağınının altında ezmeye çalışırken yetişti. İlk başta bunun bir kaza olduğunu sandılar. Annesinden ayırılan Zhuangzhuang, yaraları tedavi edilip iyileştikten sonra annesinin yanına bırakıldığında, annesi tarafından tekrar saldırıya uğradı.

Bakıcıları onu kalıcı olarak annesinden ayırmak zorunda kaldılar. Zhuangzhuang, işte o anda ağlamaya başladı ve 5 saat boyunca durmaksızın ağladı… Shendiashan Vahşi Hayvan Doğal Rezervi onu ne kadar rahatlatmaya çalışsa da, fayda etmedi.

Ekibin yılmaz çabaları sonucu biraz keyiflenen Zhuangzhuang, neyse ki ayaklanıp yattığı yerden dışarı çıktı ve en güzel tarafı, bugünlerde mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşıyor…